Burmistrz Mosiny apeluje do premiera w sprawie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli i służb mundurowych

Burmistrz podpoznańskiej Mosiny, Przemysław Mieloch, zaapelował w liście do premiera Morawieckiego, by nie wprowadzać obowiązku szczepień przeciw Covid-19 dla nauczycieli i służb mundurowych.

 

Obowiązek miałby być wprowadzony na podstawie tzw. ustawy Hoca, choć jak wynika z dzisiejszych deklaracji polityków, ostatecznie zostanie ona zastąpiona innym projektem, ale prawdopodobnie obejmie w pewnym stopniu zapisy o obowiązkowych szczepieniach.

Zdaniem burmistrza Mosiny, który napisał list do premiera Morawieckiego w tej sprawie, pomysł to „prawo segregujące mieszkańców RP”. Jak podkreślił, zapisy ingerują w działalność samorządów, ponieważ to gmina jest organem prowadzącym przedszkola i szkoły podstawowe. Zdaniem Przemysława Mielocha, wprowadzenie obowiązku szczepień zmniejszy liczbę dostępnych na rynku nauczycieli, a to będzie dodatkowym problemem dla samorządów.

To nie pierwszy raz, gdy burmistrz Mosiny wystosował pismo do władz centralnych w związku ze szczepieniami przeciw Covid-19. W grudniu 2020 roku, czyli jeszcze zanim rozpoczęto Narodowy Program Szczepień skomentował doniesienia o możliwym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Apelował wówczas o wskazanie podmiotu, który miałby wypłacić odszkodowanie dla osób, które „zmuszone” przez politykę proszczepienną do przyjęcia preparaty spotkały się z odczynem poszczepiennym.