Ogromne zainteresowanie wystawą „Światło i Cień” w Muzeum Narodowym. Na czym polega fenomen Hammershoia?

W poznańskim Muzeum Narodowym można oglądać niesamowitą wystawę monograficzną Vilhelma Hammershoia. Zainteresowanie było tak duże, że podjęto decyzję o przedłużeniu jej trwania. Co przedstawiają obrazy duńskiego artysty i skąd taki sukces? O wystawie opowiedziała Aleksandra Sobocińska.

W najnowszym odcinku „Hej Poznań” nie zabrakło wątku sztuki oraz malarstwa. Tym razem gościem Piotra Szulca była Aleksandra Sobocińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie już od 22 listopada ogromnym zainteresowaniem cieszy się monograficzna wystawa duńskiego artysty Vilhelma Hammershoia zatytułowana „Światło i cisza”.

Tytuł wystawy wskazuje sposób malowania malarza, który poprzez operowanie bielami, szarościami oraz czernią nadał swoim obrazom niesamowitego, spokojnego klimatu. Prostota i wyważona estetyka pozwoliła na osiągnięcie całkowitej harmonii, którą poczuć może każdy oglądający wystawę.

Właśnie ta naturalna prostota przekazu, zmotywowała kuratorkę wystawy Martynę Łukasiewicz do przedstawienia autora obrazów w Poznaniu.

Co przedstawiają obrazy Hammershoia? Są to głównie przedstawienia wnętrz, w szczególności wnętrze domu artysty. Postacie, które pojawiają się na malowidłach to kobiety z jego najbliższego otoczenia – matka oraz żona. Najczęściej są one odwrócone tyłem, co daje dodatkowe pole do interpretacji.

Niemalejące zainteresowanie wystawą sprawiło, że została ona przedłużona o dwa tygodnie. W poznańskim Muzeum Narodowym można podziwiać ją aż do 6 lutego br.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się z wywiadu z Aleksandrą Sobocińską.