Zajrzeliśmy do Muzeum Historii i Lwa w Starym Zoo. Jak wygląda?

Z okazji 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można dziś było zwiedzić Muzeum Historii Zoo i Lwa na terenie Starego Zoo w Poznaniu. Była to pierwsza okazja, by wejść do nowej atrakcji.

Muzeum Historii Zoo i Lwa powstało w ramach projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Zlokalizowane jest w Starym Zoo przy ul. Zwierzynieckiej, w dawnym budynku lwiarni. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, prace odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków. Realizacja inwestycji trwała nieco dłużej niż zakładano m.in. z uwagi na odkrywane ślady historii w budynku, w tym malowidła, które należało odrestaurować.

Z okazji 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy muzeum zostało dziś po raz pierwszy otwarte dla zwiedzających. Była to zatem jak na razie jedyna okazja, by je zobaczyć i posłuchać o nim podczas oprowadzania z przewodnikiem.

W Muzeum znajdują eksponaty przypominające 140-letnią historię poznańskiego ogrodu zoologicznego. Zwiedzający mogą przekonać się nie tylko jak zmieniało się samo zoo na przestrzeni lat, ale także podejście człowieka do traktowania zwierząt. Jeszcze wielu pamięta małe klatki, w których żyły zwierzęta.

Przewodniczka opowiedziała nie tylko o eksponatach, ale także o historii ogrodu. Uczestnicy mogli też wejść do dawnych klatek lwów i samemu „poczuć się jak w klatce”, by przekonać się, jakie były warunki przetrzymywania zwierząt w przeszłości.

Zwiedzanie odbywało się między 9:00 a 15:00 co godzinę. Wejście było bezpłatne, ale zoo prosiło o wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poprzez wrzucenie pieniędzy do specjalnych puszek przy wejściu.