Króliki giganty z centrum Poznania czekają na imiona

Nowi podopieczni Starego Zoo na Jeżycach, cztery króliki olbrzymy belgijskie, tylko do soboty są anonimowymi mieszkańcami Poznania. Zwierzęta czekają na propozycje imion 19 marca, dzień później Nowe Zoo zaprasza na budowanie domków dla nietypowych lokatorów.

Na poznańskie Jeżyce przykicały cztery króliki olbrzymy belgijskie. Stare Zoo przyjmuje propozycję imion dla wciąż anonimowych samiczek i samczyków w sobotę, 19 marca.

– Belgijskie olbrzymy, jeszcze bardzo nieśmiałe, pokażą jak długie uszyska, nawet 20-centymetrowe, może mieć królik – wydarzenie z godz. 12 zapowiada Małgorzata Chodyła, rzecznik prasowy poznańskiego zoo. – Wielkanocna historia o życiu królika i zająca, różnicach miedzy nimi i fascynującej biologii połączona będzie z uroczystym otwarciem wybiegu dla królików.

Uczestnicy spotkania mogą na karteczkach zapisać propozycje imion dla królików i czekać na werdykt dyrekcji. To kolejne już “chrzciny” z zaangażowaniem mieszkańców stolicy Wielkopolski – zoo prosiło już o nazwanie osiołka i pand małych. Ten pierwszy, owoc związku zakazanego przez radną PiS, przybrał imię Tabu, para rudzielców – Aki i Toshi.

Dzień później, pierwszego astronomicznego dnia wiosny, Nowe Zoo zaprasza na „Co w trawie piszczy” .

– Chcemy zwrócić uwagę  jak ważne  jest zachowanie różnorodności biologicznej w Europie , w Polsce, w Wielkopolsce – podkreśla Chodyła. – Jak ważne jest chronienie gatunków zarówno tych  największych i rzadkich – jak żubr, niedźwiedź czy wilk, jak i również tych jednych z najmniejszych – bezkręgowców. Są one ważne nie tylko w łańcuchu pokarmowym, ale niektóre z nich są wręcz niezbędne dla funkcjonowania człowieka. Bez pszczół, trzmieli oraz muchówek, wiele gatunków roślin nie mogło by się rozwijać, nie było by jabłek , śliwek, mąki.

W zagadnienie bioróżnorodności wprowadzi gości Jacek Pałasiewicz, który opowie o bezkręgowcach  i przybliży niektórych przedstawicieli  owadów i pajęczaków. Po prezentacji nastąpi wspólne budowanie domków dla owadów użytecznych.

Sobotnie spotkanie jest bezpłatne, wydarzenie w słoniarni Nowego Zoo kosztuje 20 zł za bilet normalny i 10 zł za ulgowy.