Poznaniacy chcą wiedzieć, gdzie się ukryć w razie zagrożenia. CZK publikuje listę schronów

Po agresji Rosji na Ukrainę, wielu mieszkańców Poznania zaczęło obawiać się rozprzestrzenienia się wojny na kolejne państwa. W odpowiedzi na liczne zapytania o schrony i ich lokalizacje, Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu podpowiedziało, gdzie są dostępne wszelkie informacje na ten temat.

 

Groźby ze strony Rosji, która złamała prawo międzynarodowe i wypracowany wiele lat temu pokojowy ład w Europie sprawiły, że część poznaniaków zaczęło zastanawiać się, czy wojna nie przeniesie się także na państwa sąsiednie, a wówczas trzeba będzie szukać schronienia. Stolica Wielkopolski nie posiada metra, by móc ewakuować tam mieszkańców jako w miejscu tymczasowego schronu. Gdzie zatem można się ukryć przed zagrożeniem w razie ataku?

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu w odpowiedzi na liczne zapytania przypomniało, gdzie szukać takich informacji.

Wykaz budowli ochronnych – schronów i miejsc ukrycia przeciwlotniczego dostępne są na Portalu Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania.

Na terenie miasta znajduje się 436 schronów i 34 ukrycia przeciwlotnicze we wszystkich rejonach miasta. Są zlokalizowane zarówno jako osobne budowle, jak i w miejscach pracy i przy spółdzielniach mieszkaniowych. Część wyposażona jest w ogrzewanie, inne nie. Wszystkie schrony mają dostęp do wody.

Łącznie dadzą schronienie dla ok. 49 444 osób, czyli ok. 10% ogólnej liczby mieszkańców Poznania. Jako miejsca schronienia mogą być wykorzystane także tunele, przejścia podziemne i inne elementy infrastruktury drogowej.

Pełen spis, wraz z lokalizacją i podstawowymi informacjami dostępny jest online. Po wejściu na stronę należy wybrać “budowle ochronne”, a następnie “rodzaj budowli”.