Poznań uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

W Poznaniu uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

 

Od 2011 roku 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa – to właśnie tego dnia w 1951 roku, według danych historycznych, w więzieniu na warszawskim Mokotowie rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”: prezesa WiN ppłk Łukasza Cieplińskiego (“Pług”, “Ludwik”) i jego najbliższych współpracowników – Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepke, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela po tym, jak zostali skazani w pokazowym procesie. Miejsca pochowania ich ciał do dziś pozostają nieznane.

Z okazji święta w Poznaniu odbyły się uroczystości, podczas których przypomniano o bohaterach, ofiarach i ich roli w historii Polski.

Obchody rozpoczęły się od porannej mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Główne uroczystości miały miejsce pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie przedstawiciele władz miasta, województwa i regionu, a także służb mundurowych i stowarzyszeń kombatanckich złożyli wieńce pod pomnikiem.