Budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego – płyta lądowiska już prawie gotowa

Trwa budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego przy ul. Przybyszewskiego. Na jakim etapie są prace?

 

Budowę zainaugurowano pod koniec lipca 2021 roku. Celem jest przede wszystkim zapewnienie odpowiednich warunków do świadczenia pomocy medycznej oraz pracy lekarzy i pielęgniarek. Poznańskie szpitale kliniczne są obecnie zlokalizowane w starych, często zabytkowych budynkach, które nie spełniają obecnych standardów – ich struktura nie pozwala również na doraźne dostosowanie ich do odpowiedniego poziomu.

Utrudnia to leczenie, w tym jego ciągłość, a także wpływa na koszty utrzymania poszczególnych obiektów.

Zgodnie z założeniami do 2025 roku powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z Centrum Medycyny Ratunkowej i Interwencyjnej, a także przeniesienie do nowego obiektu działalności Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu oraz Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego UM w Poznaniu zlokalizowanych obecnie w zabytkowych obiektach szpitalnych. Powstanie Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego zapewni działalność medyczną w różnych sektorach w jednym miejscu.

Na placu budowy praca wre – i widać to już na pierwszy rzut oka. Jak postępują prace? Jak informuje Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego, prawie gotowa jest już płyta lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którą wybudowano na dachu budynku.

Trwają także prace w obrębie podziemnego łącznika pomiędzy nowym obiektem a aktualną siedzibą szpitala. Kontynuowane są prace murarskie w obrębie piwnic i parteru.

Jednocześnie trwają również prace ziemne pod budowę fundamentów dla Modułu 2.