Zabytkowe wnętrze gmachu Biblioteki Raczyńskich odnowione. Zadbano też o cenną kolekcję atlasów

Niemal dwustuletni zabytkowy gmach Biblioteki Raczyńskich odzyskał dawny blask. Zakończono prace modernizacyjne budynku przy pl. Wolności. W ramach prac poddano także konserwacji stare atlasy ze zbiorów biblioteki o ogromnej wartości kulturowej i historycznej. Najstarsze pochodzą z XVI wieku.

 

Gmach Biblioteki Raczyńskich udostępniono w 1829 roku jako pierwszy budynek wzniesiony na polskich ziemiach przeznaczony na cele biblioteczne. Niestety, podczas II wojny światowej mocno ucierpiał, dlatego konieczna była jego odbudowa, która rozpoczęła się w 1953 roku i trwała trzy lata.

Teraz, w ramach projektu “Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych” przeprowadzono gruntowną modernizację i konserwację zabytku i części jego zbiorów. Całość to koszt ponad 21 mln złotych, przy czym dofinansowanie ze środkó Unii Europejskiej wyniosło ponad 16 mln złotych.

Dziś oficjalnie otwarto gmach prezentując nie tylko odnowione wnętrza, ale także zasoby.

W ramach prac budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wymieniono instalacje, a także odnowiono sztukaterie podkreślając ich kulturową i artystyczną wartość. Na pierwszym piętrze otwarto Filię Sztuki, w której zasobach znajduje się ok. 32 tysiące książek i ok. 34 tysiące zbiorów muzyczny.

Wśród zbiorów czytelnicy znajdą literaturę o architekturze, teatrze, rzeźbie, rysunku, muzyce, wzornictwie, modzie czy filmie.

„Gromadzone w Filii Sztuki publikacje mogą być pomocne przy pisaniu prac naukowych, stać się inspiracjami dla działań kreatywnych, wspierać w samokształceniu. Lekturę dla siebie znajdą tu zarówno ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z teorią i historią sztuki, jak i osoby o sprecyzowanych zainteresowaniach, poszukujące szczegółowych opracowań. W przestrzeniach filii, w ponad 100 działach tematycznych, będzie można pożyczyć biografie artystów, publikacje z zakresu historii kultury, książki o wnętrzach, plakacie, ilustracji książkowej, rzemiośle artystycznym, teorii komiksu” – mówi Katarzyna Wojtaszak, rzeczniczka Biblioteki Raczyńskich

Wśród zbiorów muzycznych znajdują się różnego rodzaju płyty CD i winyle z różnych gatunków muzycznych. Płyty CD będą udostępniane do wypożyczenia. Winyle będzie można posłuchać jedynie na miejscu.

Filia Sztuki będzie otwarta dla czytelników od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00 oraz w soboty od 10.00 do 17.00.

Projekt objął również konserwację i digitalizację pochodzących z XVI-XIX wieku 23 atlasów w 32 tomach. Są najcenniejszymi zbiorami map z kolekcji kartograficznych Biblioteki Raczyńskich, a jednocześnie najbardziej zagrożonymi upływem czasu. Wśród atlasów znalazł się m.in. wydawany od 1570 roku atlas świata, który zawiera pierwszą dokładną mapę Polski Wacława Grodeckiego, a także “Theatrum Orbis Terrarum” flamandzkiego kartografa i geografa Abrahama Orteliusa, wydany w Antwerpii w 1595 roku. W pierwszej połowie maja odbędzie się wystawa atlasów w Galerii Atanazego.

Uroczystości otwarcia Biblioteki Raczyńskich po modernizacji towarzyszł koncert Arte dei Sounatori.