Mieszkańcy będą mogli wirtualnie zaplanować swoją przyszłość. Powstaje Metropolitalny System Informacji Przestrzennej

Często zdarza się, że mieszkańcy nie wiedzą, gdzie chcą postawić swój dom, udać się na wycieczkę rowerową czy pieszą. To wszystko zmieni się już w czerwcu 2023 r. Właśnie wtedy zostanie oddany do użytku Metropolitalny System Informacji Przestrzennej.

W Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej na Franowie podpisano umowę z dostawcą systemu informatycznego i infrastruktury technicznej – konsorcjum firm GIAP z siedzibą w Warszawie oraz Sputnik Software z Poznania na stworzenie Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej.

Ogólnodostępny i darmowy system ma być pomocą dla mieszkańców Metropolii Poznań w zaplanowaniu miejsca postawienia domu czy zorganizowania wycieczki pieszej lub rowerowej. W każdym z 23 jednostek samorządowych, które wchodzą w skład systemu, za pomocą urządzenia z kamerą cyfrową, będzie można na istniejące obiekty nanieść potrzebne informacje. Pomoże to mieszkańcom zarządzać przestrzenią.

– Metropolitalny System Informacji Przestrzennej skierowany jest do przedsiębiorców, samorządów, organizacji turystycznych oraz wszystkich zainteresowanych – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Nowoczesne technologie od lat funkcjonują w sferze prywatnej. Mieszkańcy oczekują, by wykorzystywać ich potencjał do usprawnienia usług publicznych, co z powodzeniem robimy. Powstanie MESIP to kolejny etap cyfryzacji administracji samorządowej  – dodaje.

System, oprócz ułatwienia decyzji mieszkańcom, ma uprościć i przyspieszyć załatwianie formalności. Dzięki temu władze szybciej będą mogły podejmować decyzje dotyczące ochrony środowiska, turystyki i transportu, spraw gospodarczych czy planowania przestrzennego.

– Obejmie on ewidencję gruntów i budynków, geodezyjną sieć uzbrojenia terenu, dane bazy obiektów topograficznych, planowania przestrzennego, ochrony środowiska, zabytków, a także zdjęcia lotnicze, numeryczny model terenu, model 3D budynków czy ortofotomapę, która dostępna jest już teraz. Możliwość sprawnego dotarcia do aktualnych, zintegrowanych danych to dla urzędników wielkie ułatwienie zarówno w pracy dokumentacyjnej, jak i w komunikacji z klientami – podkreśla Tomasz Powroźnik, dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

System ma być oddany do użytku w czerwcu 2023 r. Całkowita wartość projektu to 17 mln zł, z czego 14 mln wynosi dofinansowanie unijne.