Czy istnieje “sezon na kleszcze”, dlaczego borelioza jest groźna i co jest prawdą, a co mitem w temacie kleszczy?

Czy kleszcze pojawiają się sezonowo czy sezonowo się o nich mówi? Jak i dlaczego należy się przed nimi chronić i czy to prawda, że siedzą na drzewach? O kleszczach, boreliozie i faktach i mitach na ich temat porozmawialiśmy z Jarosławem Kasprzakiem.

Gdy na zewnątrz robi się ciepło, a ludzie chętniej spędzają czas na łonie natury powraca temat kleszczy i przenoszonych przez nie chorób, w tym przede wszystkim boreliozy. Na temat zarówno samych pajęczaków jak i choroby funkcjonuje wiele twierdzeń. Postanowiliśmy spytać o nie eksperta.

Jarosław Kasprzak w programie „Hej Poznań” odniósł się m.in. do kwestii sezonowości kleszczy. Czy rzeczywiście pojawiają się one wraz z nadejściem ciepłych dni? Jak się okazuje, pajęczaki te towarzyszą ludziom przez 12 miesięcy. Przyznał także, że z roku na rok jest ich coraz więcej, co można zauważyć także w życiu codziennym – na sobie lub na zwierzętach domowych.

Ekspert podkreślił, że większość osób nie czuje ukąszenia kleszcza, co jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że może być chory.

W wywiadzie odniósł się także do tematu boreliozy. Czy rzeczywiście jest to tak ciężka choroba i co o tym stanowi? Jak zauważył Jarosław Kasprzak trudno określić, czy borelioza jest tak często występującą chorobą, jak może się wydawać. Według danych sanepidu, w pierwszym kwartale 2022 roku w Wielkopolsce odnotowano 61 przypadków boreliozy. Podkreślił jednak, że dane są ogromnie niedoszacowane.

„Większość osób nie wie, że choruje na boreliozę, bo nikt jej u nich nie diagnozuje” – zauważył w wywiadzie dla Codziennego Poznania

Podczas programu Hej Poznań ekspert wskazał także trzy najczęstsze metody diagnostyki oraz ich skuteczność. Okazuje się, że wykrycie choroby nie jest takie proste, a objawy są bardzo rozległe. Wymienił wśród nich m.in. przeziębienie, zmęczenie, bóle stawów, stany depresyjne, bóle mięśni.

„Nie ma limitu. Z naszego doświadczenia ktoś może mieć jeden objaw, kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt” – powiedział Jarosław Kasprzak

Przyznał także, że może się zdarzyć, że ktoś choruje, bo przechodzi ją bezobjawową.

W programie odniósł się też do metod leczenia, a także zweryfikował kilka przekonań na temat kleszczy. Czy to prawda, że usunięcie go z organizmu w ciągu 24h pozwala uchronić przez zachorowaniem? Czy można zbadać kleszcza pod kątem nosicielstwa boreliozy? Czy podanie jednorazowej dawki antybiotyku po ukąszeniu jest skuteczne? Ekspert odniósł się też do teorii o tym, że kleszcze siedzą na drzewach?

Prowadzący zapytali także o możliwą prewencję oraz gdzie najczęściej szukać kleszcza na ciele swoim, swoich dzieci i zwierząt.