Nagroda „Divinis et humanis” w Poznaniu

Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego została powołana w 2020 roku do „prowadzenia działalności kulturalnej, artystycznej, edukacyjnej, naukowej i dobroczynnej opartych na wartościach chrześcijańskich, wspierających integralny rozwój człowieka”. W swojej działalności Fundacja odwołuje się do postaci, życia i dzieła biskupa Jana Lubrańskiego (1456-1520) i to właśnie z takiej inspiracji narodziła się idea corocznej nagrody „Divinis et humanis”. 


Nagroda jest przyznawana za wybitne osiągniecia w przestrzeni kultury, sztuki, nauki, nowych technologii, spraw społecznych, ekonomicznych oraz humanistycznych i religijnych. 

W tak szerokiej perspektywie organizatorzy chcą wskazywać laureatów, którzy swoją wiedzą, fantazją, wyobraźnią i postawą ludzką przekraczają to, co zwykłe, oczywiste i powszechne, którzy łączą sprawy ziemskie (ludzkie) i wzniosłe (w pewnym sensie boskie). 

Chodzi tu o cały, bogaty świat skojarzeń, który pojawia się, gdy mówimy „człowiek renesansu”,ale też gdy odnajdujemy we współczesnym świecie ludzi pięknych, mądrych, o wielkiej wiedzy, wyobraźni i zdolności tworzenia.

26 maja 2022 roku – w pierwszej edycji nagrody –  medal „Divinis et humanis” otrzymają ksiądz profesor Michał Heller (człowiek nauki, filozof i teolog, autor książek, laureat licznych nagród i wyróżnień polskich i zagranicznych) oraz architekt Sławomir Rosolski (nauczyciel akademicki, wizjoner ocalający przeszłość dla przyszłości, autor licznych realizacji architektonicznych). 

Medal zaprojektował i wykonał artysta krakowski Maciej Zychowicz inspirując się freskiem „Szkoła ateńska” Rafaela Santi. Nagroda będzie przyznawana zawsze przy okazji święta Akademii Lubrańskiego, w związku z majową rocznicą powołania Fundacji Akademii Jana Lubrańskiego.

27 maja br. o godz. 17.00 organizatorzy zapraszają do Aula Magna Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej na ul. Piotrowo, gdzie laureaci nagrody „Divinis et humanis” zaprezentują wykłady dla miasta Poznania – wstęp wolny.