Czy Poznań zostanie Rowerową Stolicą Polski?

Rozpoczyna się rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, w której po raz drugi udział bierze także Poznań. Nagrody czekają nie tylko na miasta, ale także na najlepszych zawodników.

 

Celem konkursu jest promocja aktywnego trybu życia w połączeniu ze wspólną zabawą i zdrową, sportową rywalizacją. Poznań dołączył do niego po raz drugi. Na czym polega rywalizacja?

Rowerzyści muszą pobrać specjalną aplikację, na której rejestrują przejechaną trasę i jej długość. Użytkownicy sami decydują, na czyje „konto” liczone są przejechane przez nich kilometry dołączając do poszczególnych grup. Aplikacja działa na całym świecie, co oznacza, że punkty dla Poznania można zbierać w dowolnej lokalizacji, nie tylko na terenie miasta.

W aplikacji znajdują się także informacje m.in.o spalonych kaloriach czy prognozie pogody. Zawodnicy zbierają również specjalne odznaki i zniżki u partnerów akcji, a najlepsi otrzymają dodatkowe nagrody.

Samorządy mogą tworzyć gry miejskie i dodatkowe rywalizacje dla mieszkańców, motywując do „kręcenia kilometrów” na rzecz danej miejscowości.

W tym roku do zabawy przystąpiło 56 miast, a rywalizacja potrwa cały miesiąc. Miejscowość, która zbierze najwięcej kilometrów otrzyma „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. Ostatnie trzy edycje wygrała Nowa Sól, dzięki czemu mogła otrzymać puchar na stałe – to przywilej dla miast, które wygrają rywalizację trzy razy z rzędu.

W Poznaniu 20 najlepszych kobiet i 20 najlepszych mężczyzn może liczyć na nagrody rzeczowe karty upominkowe do sklepu sportowego oraz koszulki z logo akcji. W porównaniu z zeszłym rokiem zdecydowano się podwoić liczbę wyróżnionych bonami. Upominki w postaci specjalnych koszulek z logo akcji dostaną zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy zostaną sklasyfikowani na miejscach 21-100. Dodatkowo po sto najlepszych kobiet i mężczyzn będzie mogło wziąć udział w losowaniu nagród rzeczowych w postaci akcesoriów rowerowych.