Zniszczony fortepian Akademii Muzycznej. Nagranie ze zdarzenia “podbija” Internet (Aktualizacja)

Do pechowego zdarzenia doszło w weekend w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zniszczony został fortepian koncertowy.

W niedzielny wieczór w Internecie pojawiło się nagranie, które ma pochodzić z sobotniego wieczoru. Widać na nim jak winda służąca do transportu instrumentów wyjeżdża na scenę, niszcząc znajdujący się na niej fortepian koncertowy.

Na scenie widoczne jest miejsce, w którym znajduje się winda i przed jej uruchomieniem należy usunąć lub ustawić na środku znajdujące się na niej instrumenty czy inne elementy. Niestety, w weekend nie zostało to dopilnowane i w czasie, gdy dźwig zaczął wyjeżdżać do góry, w miejscu tym częściowo znajdował się fortepian koncertowy. Na nagraniu widać jak wraz z podnoszeniem się windy, instrument także jest częściowo podnoszony, aż w końcu się łamie.

Na upublicznionym nagraniu widać także pracownika, który próbuje przestawić lub przytrzymać fortepian, by uniknąć jego zniszczenia – niestety, bezskutecznie.

Wśród komentarzy na portalu „wykop” oraz na profilu „Poznański Trójkąt Bermudzki” na Facebooku można przeczytać komentarze, w których pracownicy uczelni potwierdzają autentyczność nagrania. Nie brakuje także głosów studentów, którzy twierdzą, że władze uczelni bardzo często “zabraniały” korzystania z fortepianu, by się nie zniszczył, dlatego weekendowe zdarzenie nazywają „karmą”.

Poprosiliśmy uczelnię o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

AKTUALIZACJA (10:56):

Akademia Muzyczna wydała oświadczenie w sprawie:

W dniu 11 czerwca br. w Auli Nova w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności winda zahaczyła o fortepian, wskutek czego instrument uległ uszkodzeniu. Wszystkie okoliczności zdarzenia oraz stan instrumentu są badane. Na szczęście nikt nie ucierpiał w tym wypadku.

AKTUALIZACJA (11:49):

Uczelnia przesłała nam kolejny komentarz do sprawy:

trwają prace powołanej w tym celu komisji mające na celu ustalenie okoliczności zdarzenia.

Niezależnie od powyższych prac w dniu jutrzejszym rozpocznie prace komisja przedstawicieli producenta fortepianu pozwalające na uzyskanie raportu o stanie instrumentu.

W nawiązaniu do wątpliwości pojawiających się w przestrzeni publicznej informujemy, że fortepian jest ubezpieczony.

Dalsze informacje przekażemy po zakończeniu prac obu komisji.