Program obchodów 66. rocznicy Poznańskiego Czerwca

Już we wtorek rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w historii nie tylko miasta, ale i regionu oraz Polski. Minie 66 lat od Poznańskiego Czerwca. Robotniczy zryw w Poznaniu był niezwykle istotnym ruchem, który zauważono także na Zachodzie. Stał się również inspiracją do zrywu dla Węgrów, którzy przeprowadzili własne działania niedługo po tych poznańskich. Z okazji rocznicy, w Poznaniu odbędą się jutro główne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

 

Choć obchody rocznicy trwają już od początku miesiąca, to w dniu wybuchu robotniczego zrywu odbywają się te główne.

Jak zwykle rozpoczną się wcześnie rano, o 6:00 od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową i bramą Fabryki Pojazdów Szynowych, skąd wyruszyli robotnicy w kierunku miasta.

O 8:15 upamiętnieni zostaną studenci polegli w czasie Poznańskiego Czerwca. Kwiaty zostaną złożone pod pamiątkową tablicą na gmachu Politechniki Poznańskiej.

Z kolei o 8:50 planowane jest złożenie wiązanek pod tablicą pamiątkową ZNTK przy ul. Roboczej.

Delegacje złożą kwiaty również pod tablicą pamiątkową przy dawnej zajezdni MPK Poznań przy ul. Gajowej, co planowane jest na 10:00. Stamtąd uczestnicy przejdą na skwer im. Trzech Tramwajarek u zbiegu ul. Dąbrowskiego i Kochanowskiego.

O 11:00 planowana jest uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r. przy ul. J. Kochanowskiego 5, natomiast 45 minut później delegacje złożą kwiaty przy tablicy pamiątkowej na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Kochanowskiego.

Na 14:15 planowana jest uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S.A. ul. 28 Czerwca 1956 nr 223/229.

Główne uroczystości rozpoczną się o 18:30 przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 roku przy pl. Mickiewicza.