Zbliża się jesień: łatwo wynajmij swoją nieruchomość

Wielkimi krokami zbliża się jesień a za nią zima, czyli okres, w którym trudniej jest wynająć nieruchomość. Ludzie przestają myśleć wtedy o przeprowadzkach i raczej chcą umościć się w swoich aktualnych mieszkaniach i w przytulny sposób spędzić zimne i deszczowe miesiące. Jeśli więc chcesz wynająć swoją nieruchomość szybko, to musisz się postarać i wykazać się kreatywnością. W tym artykule postaramy się ci w tym pomóc. Zrobimy to poprzez przekazanie ci garści wskazówek, które pomogą ci szybko wynająć twoje mieszkanie, dom, czy inną nieruchomość.

Strony

Zrób wszystko, aby twoje ogłoszenie znalazło się na jak największej ilości różnych stron z ogłoszeniami, w tym na prestiżowych jak Rentola. Umieszczając swoje ogłoszenie w internecie, upewnij się, aby wstawić je na renomowanej stronie, dotrzesz dzięki temu do większej ilości zainteresowanych osób, a im więcej osób zobaczy twoje ogłoszenie, tym większa szansa, że którejś z nich twoja nieruchomość przypadnie do gustu i zdecyduje się ją wynająć. 

Możesz nawet pomyśleć odrobinę staromodnie i swoje ogłoszenie umieścić też w lokalnej gazecie z ogłoszeniami. W ten sposób dotrzesz do osób niekorzystających z internetu.

Ogłoszenie

Kluczem do wynajęcia nieruchomości szybko jest dobrze napisane ogłoszenie. Zamieść w nim wszystkie informacje na temat twojego mieszkania, czy domu. To jak nieruchomość jest ogrzewana, ile ma pokoi, czy posiada balkon albo piwnicę, co jest na wyposażeniu itp. Opisz też dokładnie wszystkie koszty związane z wynajmem: średnią wysokość rachunków w lecie i w zimie, wysokość czynszu, to jaką kwotę chcesz pobierać za udostępnienie mieszkania i inne ewentualne koszty. Nie zapomnij też zamieścić informacji o kaucji, jaką pobierzesz od osoby wynajmującej twoje mieszkanie, czy dom.

Opisz nie tylko samą nieruchomość, ale i jej okolice. Napisz o znajdujących się w pobliżu szkołach, przedszkolach, parkach, sklepach, atrakcjach i innym ciekawych miejscach. Dobrym pomysłem jest też podanie dokładnego adresu nieruchomości, tak aby potencjalni lokatorzy mogli sprawdzić dojazd do pracy, czy innych miejsc, jeszcze zanim do ciebie zadzwonią.

Treść ogłoszenia nie jest jednak najważniejsza, najważniejsze są zdjęcia. Nie zapominaj, że ludzie kupują oczami. Zrób więc zdjęcia dobrej jakości i pokaż na nich całe mieszkanie. Pamiętaj, aby zdjęcia robić w warunkach dobrego oświetlenia. Najlpiej kiedy światło jest rozproszone, czyli w lekko pochmurny, ale jasny dzień lub kiedy światło ma ciepły odcień, czyli podczas wschodu, albo zachodu słońca. Nie staraj się niczego ukryć, albo koloryzować. Wszystko i tak okaże się jasne podczas oglądania mieszkania, a ty zmarnujesz czas swój i oglądającego.

Język

W ostatnich latach coraz więcej obcokrajowców decyduje się zamieszkać w Polsce. W związku z bliskością geograficzną i kulturową oraz trwającą w Ukrainie wojną najwięcej tych osób jest oczywiście z Ukrainy, ale nie tylko. W Polsce decydują się mieszkać ludzie z różnych zakątków świata i coraz bardziej normalne, szczególnie w większych miastach, staje się słyszenie różnych, czasem egzotycznych języków. 

Tak jak już wspomnieliśmy w akapicie o stronach z ogłoszeniami, bardzo ważne podczas wynajmowania jakiejkolwiek nieruchomości jest dotarcie do jak największej ilości potencjalnych najemców. W związku z tym, o czym pisaliśmy przed momentem, kluczowe jest przetłumaczenie ogłoszenia przynajmniej na język angielski i ukraiński lub rosyjski. Dzięki temu dotrzesz zarówno do cudzoziemców z zachodu jak i ze wschodu. Jeśli nie masz innej możliwości, to nawet przetłumaczenie ogłoszenia w translatorze będzie dobrym pomysłem. Jest to szczególnie ważne, kiedy twoja nieruchomość usytuowana jest w dużym mieście, ale nie tylko. Również w małych miastach, a nawet we wioskach mieszkają cudzoziemcy.

Remont

Dobrym pomysłem na zwiększenie szans na szybkie wynajęcie mieszkania jest zrobienie nawet kosmetycznego remontu. Samo odświeżenie ścian i wymiana kilku mebli sprawi, że mieszkanie będzie wyglądało znacznie lepiej i będzie się w nim przyjemniej przebywało. Podczas remontu możesz też pomyśleć o dołożeniu jakichś przydatnych sprzętów, jak duży telewizor, czy elektryczna suszarka do ubrań. Lepiej wyposażone i lepie wyglądające mieszkanie wynajmie się znacznie szybciej i łatwiej.

Cena

Aspektem, na który najemcy zwracają największą uwagę, jest oczywiście cena. Lokalizacja mieszkania, czy domu, jego jakość wykonania, udogodnienia i tym podobne rzeczy są oczywiście ważne, ale najważniejsza jest cena, a dokładniej stosunek ceny do jakości. Jeśli więc zależy ci na tym, aby mieszkanie wynająć szybko, to zwyczajnie zaoferuj konkurencyjną cenę. 

Może się nawet okazać, że oferując niższą wartość odstępnego, zarobisz więcej. Dla przykładu pobierając odstępne w wysokości 1000 złotych i wynajmując mieszkanie od ręki, zarobisz w rok tyle samo, co wynajmując to samo mieszkanie z odstępnym w wysokości 1200 zł, ale będąc zmuszonym do szukania lokatorów przez dwa miesiące. Tak, naprawdę na pierwszym rozwiązaniu zarobisz więcej, bo nie zmarnujesz swojego czasu na rozmowy z zainteresowanymi osobami i na pokazywanie mieszkania osobom, które stwierdzają, że jest za drogo. 

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że nasze rady pomogą ci w wynajęciu twojego mieszkania, domu, czy innej nieruchomości. Na zakończenie pragniemy ci dać ostatnią radę. Bądź zawsze dobry dla swoich najemców i traktuj ich uczciwie, takie podejście z pewnością w długiej perspektywie okaże się opłacalne i to nie tylko pod kątem finansowym.