Programy mieszkaniowe dla osób z niepełnosprawnościami

Młodzi ludzie chcą być niezależni, opuścić rodzinny dom, usamodzielnić się. Te marzenia trudniej jest zrealizować osobom z niepełnosprawnościami. Teraz szansę na rozpoczęcie życia w własnym domu mogą im dać dwa programy – „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”, które finansuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Poznaniu ich realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

 

– Dofinansowanie w programie „Mieszkanie dla absolwenta” jest przyznawane maksymalnie na trzy lata – wyjaśnia Piotr Czajka, zastępca dyrektora MOPR. – Dotyczy ono wszystkich kosztów wymienionych w umowie najmu mieszkania lub domu jednorodzinnego, które ponosi uczestnik projektu. Wysokość wsparcia zależy od lokalizacji lokalu oraz od rodzaju niepełnosprawności absolwenta. Na wyższą pomoc finansową mogą liczyć osoby poruszające się na wózkach, ponieważ ich mieszkanie nie może mieć barier architektonicznych.

Maksymalne wsparcie osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim może wynieść 38 proc. wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał. Natomiast w przypadku osoby z niepełnosprawnością, które mogą przemieszczać się bez wózka inwalidzkiego ta pomoc nie może przekroczyć 28 proc. wspomnianej wartości.

– Program ma nie tylko wspierać, ale i motywować do aktywności na rynku pracy. Skłania do tego degresywny charakter udzielanej pomocy – wskazuje Piotr Czajka. – W pierwszym roku wnioskodawca otrzyma 100 procent przysługującego mu dofinansowania, w drugim 70 procent, a w trzecim roku 40 procent.

Program adresowany jest do absolwentów szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub wyższej, którzy ukończyli ją w okresie 36 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 grudnia 2023 r. wyłącznie w „Systemie Obsługi Wsparcia” (SOW).

Dopłata do mieszkania bez barier architektonicznych

– Program „Dostępne mieszkanie” zakłada dopłatę do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych. Musi ono być również tak zlokalizowane, aby osoba z niepełnosprawnością mogła samodzielnie opuścić budynek, aż do poziomu zero przed budynkiem – tłumaczy Piotr Czajka.

Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, ale nie może być ona większa niż równowartość iloczynu 15 mkw i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał.

Wnioski o pomoc z programu „Dostępne mieszkanie” można składać do 31 grudnia 2024 roku. Są one przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną w „Systemie Obsługi Wsparcia” (SOW) finansowanego ze środków PFRON.

Szczegółowe informacje, dotyczące programów „Mieszkanie dla absolwenta” i „Dostępne mieszkanie”, można znaleźć na stronie PFRON.