XX Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu już za kilka dni

Debaty, koncerty, spotkania i wspólne nabożeństwo to główne punkty programu XX Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu. Tegorocznym hasłem jest „… a tego, który do Mnie przychodzi, nie odrzucę”.Wspólne święto to efekt wieloletniej współpracy poznańskich kościołów.

 

Ekumeniczne Święto Biblii zagości w Poznaniu już po raz 20. To efekt trwającej od ponad 40 lat współpracy poznańskich kościołów, które organizują także m.in. Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Tegoroczna edycja Ekumenicznego Święta Biblii rozpocznie się 17 października i potrwa 5 dni, do piątku, 21 października. Inauguracją będzie koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia, który zaplanowany jest na godzinę 19:00 w poniedziałek, 17 października, w kościele pw. Nawiedzenia NMP. W programie kilkudniowego świętowania znalazły się dyskusje, spotkania i inne wydarzenia kulturalne.

Ciekawie zapowiada się m.in. środowa dyskusja wokół filmu „C’mon, C’mon” odbywająca się pod hasłem „A kto się zajmie nami?”. Odbędzie się w Kinie Muza prowadzona przez pastora Roberta Bożydaja.

Nabożeństwo Słowa, czyli wspólne ekumeniczne nabożeństwo planowane jest na czwartek, 20 października, o godzinie 18:45 w kościele pw. św. Marcina. Współprzewodniczyć mu będą: abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański oraz bp. Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny). O oprawę muzyczną zadba chór prawosławny Oktoich z Wrocławia.

Tegoroczne hasło Święta „… a tego, który do Mnie przychodzi, nie odrzucę” nawiązuje z jednej strony do wiary chrześcijańskiej o przyjęciu przez Jezusa wierzących, a z drugiej zachęca do dołączenia do wspólnoty nowe osoby.

„Tegoroczne obchody święta odbywają się pod hasłem: “…a tego, który do Mnie przychodzi, nie odrzucę” (J 6,37). To słowa Pana Jezusa, które budzą nadzieję, usuwają wszelki lęk i wyzwalają miłość. Są z jednej strony skierowane do wierzących, którzy otrzymują zapewnienie, że Jezus nigdy ich nie odrzuci, gdyż są darem Ojca, który pragnie ich szczęścia, a z drugiej strony są głębokim zaproszeniem dla każdego poszukującego, by w Chrystusie odnaleźć całkowicie darmową miłość Boga do ludzi i chcieć ją przyjąć” – mówi ks. dr Tomasz Siuda

Jak wyjaśniają organizatorzy, to zachęta bez względu na pochodzenie i język ojczysty, co jest nawiązaniem m.in. do licznej grupy uchodźców i imigrantów z Ukrainy, którzy są zaproszeni do wspólnego świętowania i modlitwy.

Na zakończenie, czyli 21 października, zaplanowano debatę ekumeniczną w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego „Na początku był Chrystus”.

XX Ekumeniczne Święto Biblii jest objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.