Łapówki za wygrywanie przetargów w PSG. Poznańskie CBA zatrzymało trzech przedsiębiorców

Funkcjonariusze poznańskiego CBA prowadzą śledztwo dotyczące żądania i przyjmowania łapówek za korzystne rozstrzygnięcia przetargów w Polskiej Spółce Gazownictwa. W sprawie zatrzymano trzy osoby z województwa wielkopolskiego i podkarpackiego.

 

Pierwsze zatrzymania miały miejsce w maju 2022 roku, kiedy to poznańskie CBA zatrzymało byłego kierownika Działu Inwestycji i Remontów Zakładu Gazownictwa w Gorzowie Wielkopolskim PSG. Wskazano wówczas, że przyjął od ustalonych przedsiębiorców co najmniej 160 tysięcy złotych korzyści majątkowych w związku z prowadzonymi przez spółkę postępowaniami przetargowymi w zamian za niedopuszczalne czynności preferencyjne polegające między innymi na: celowym wydłużaniu terminów składania ofert, przygotowywaniu kosztorysów na rzecz oferentów, zapewnieniu możliwości wykonania robót dodatkowych oraz innych czynności zapewniających uznanie wybranych ofert za najkorzystniejsze.

W kolejnych miesiącach śledczy zbierali dodatkowy materiał dowodowy w sprawie i na jego podstawie dokonano w październiku 2022 roku kolejnych zatrzymań. W ostatnich dniach funkcjonariusze poznańskiej delegatury zatrzymali trzy osoby. Są to przedsiębiorcy z województwa wielkopolskiego i podkarpackiego. W zamian za wygrywanie przez ich firmy przetargów PSG, wręczali byłemu kierownikowi łapówki.

Podczas akcji zatrzymania przeszukano także miejsca zamieszkania i prowadzenia księgowości przez podejrzanych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty korupcyjne. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu dwóch osób na najbliższe trzy miesiące.