Plac na terenie MTP będzie nosił nazwę Powszechnej Wystawy Krajowej

Plac na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie nosił nazwę Powszechnej Wystawy Krajowej. Taką decyzję podjęli dziś poznańscy radni.

 

Plac powstał nad nowym parkingiem podziemnym na terenie MTP i będzie ogólnodostępny. To jeden z elementów otwierania się Targów Poznańskich na mieszkańców.

Na placu można organizować plenerowe wydarzenia kulturalne, eventy i koncerty na ponad 10 tysięcy osób. Docelowo w pawilonie 2, który znajduje się tuż przy placu powstaną także kawiarnie i restauracje, dzięki czemu poznaniacy i turyści jeszcze chętniej będą tam spędzać czas.

Pierwszym wydarzeniem plenerowym na placu była część zawodów triathlonowych Enea IRONMAN Poznań, ale oficjalna inauguracja Placu Powszechnej Wystawy Krajowej planowana jest na 19 listopada, kiedy to na teren MTP zawita Betlejem Poznańskie.

Na placu ruszy wówczas Poznański Jarmark Świąteczny ze stoiskami wypełnionymi świątecznymi smakołykami i prezentami. Nie zabraknie też karuzeli weneckiej, lodowiska, młyńskiego koła i domku świętego Mikołaja. Jarmark potrwa do 23 grudnia.

Powszechna Wystawa Krajowa, która odbyła się w 1929 roku to wydarzenie, które uznaje się za jedną z podstaw historii poznańskich Targów. Miała istotne znaczenie dla rozwoju miasta i regionu. Była największą w historii Polski wystawą, na której prezentowano polskie dokonania w zakresie przemysłu, handlu, rolnictwa, kultury, nauki, sportu czy opieki społecznej. Wystawa odbywała się na powierzchni 65ha, na której pojawiło się 112 obiektów wystawowych. Z okazji PeWuKi wybudowano w mieście wiele obiektów i budowli, z których część znajduje się w miejskim krajobrazie do dziś. Symbolami wystawy są m.in. Collegium Chemicum, które podczas wystawy pełniło funkcję Pałacu Rządowego, Collegium Anatomicum, które funkcjonowało pod nazwą Pałacu Sztuki, zmodernizowane zoo przy ul. Zwierzynieckiej, fontanna w parku Wilsona i powiększona Palmiarnia Poznańska.