Praca dla studentów — jakie oferty i wynagrodzenia czekają w Poznaniu?

Choć według danych Głównego Urzędu Statystycznego Wielkopolska zajmuje przedostatnie miejsce w rankingu województw zamieszkiwanych przez największą liczbę studentów, to sam Poznań wyróżnia się na tle kraju, jako jedno z najbardziej “akademickich” miast.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego stolica województwa wielkopolskiego to czwarty najbardziej studencki ośrodek w Polsce, który wyprzedają tylko Warszawa, Kraków i Wrocław. Osoby przybywające do Poznania w celu kształcenia się wyraźnie kształtują również lokalny rynek pracy. 

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego ponownie oszacowali, że “akademickość” miasta wpływa na jego rozwój społeczno-gospodarczy w aż 78 procentach! Wiele ofert zatrudnienia, które znajdziemy w takich portalach jak GoWork.pl, czyli największych stronach poświęconych ogłoszeniom o pracę, zawiera mnóstwo propozycji, wprost kierowanych właśnie do studentów. 

Co więcej, niekiedy pracodawcy zaznaczają, że od kandydata jest wręcz “wymagany status studenta”. Wiąże się to oczywiście z niższymi kosztami stworzenia miejsca pracy dla pracownika, który wciąż się uczy. 

Studenci zatrudnieni na tzw. umowach śmieciowych nie są ubezpieczani przez zakład pracy, bo obowiązek opłacania składek zdrowotnych wciąż ciąży na ich prawnych opiekunach lub uczelni. W praktyce ma to przełożenie na nieco wyższe zarobki. Dla studenta kwota brutto staje się jednocześnie kwotą netto. 

Które branże chętnie przyjmą studentów z Poznania? 

Studenci z racji konieczności godzenia obowiązków zawodowych z nauką potrzebują pracy dostosowanej do ich trybu życia. Poszukiwane są m.in. elastyczne grafiki i niepełne etaty. Praca podejmowana w okresie studiów to również często pierwsze zatrudnienie w życiu.

Dlatego też żaków najczęściej można spotkać w branżach, do których stosunkowo łatwo jest się dostać i na stanowiskach, które nie wymagają dużego doświadczenia czy rozwiniętych kompetencji. Atutem studenta są zwykle umiejętności miękkie. Sektory przyjazne osobom uczącym się to m.in. branża HoReCa (zakwaterowań i gastronomii), a także handel i usługi. 

To w tych dziedzinach nie ma problemów z elastycznie ułożonym grafikiem, zatrudnieniem w niepełnym wymiarze czasu pracy czy zbyt wysokimi wymaganiami. Liczą się chęci. Dlatego też wielu poznańskich studentów podejmuje pracę dodatkową m.in. jako kelner, barman, barista, pracownik sieci restauracji typu fast food, sprzedawca, kasjer, pomoc kuchenna, dostawca pizzy i innych dań czy dostawca zakupów.

Inne propozycje dobrej pracy dla studenta z Poznania 

Studenci chętnie przyjmowani są także do wykonywania drobnych prac biurowych. W wielu firmach znajdziemy ich na stanowiskach takich jak recepcjonista, pomocnik czy asystentka. Również sektor kultury, rozrywki i rekreacji to miejsce, w którym studenci z Poznania są mile widziani i chętnie poszukują pracy. 

Wszelkie biblioteki, muzea, kina, teatry, sale zabaw, kręgielnie i podobne instytucje często mają w swoich załogach właśnie studentów. Pracują oni m.in. jako animatorzy zabaw dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz w obsłudze klienta i obiektów. 

Innym sposobem studenckiego dorabiania jest zajęcie podejmowane przez żaków, chyba od początków istnienia powszechnego nauczania, czyli udzielanie korepetycji. Studenci często oferują swoje usługi taniej, niż doświadczeni nauczyciele, potrafią mieć dobre podejście do dzieci i młodzieży oraz są na bieżąco z materiałem. 

Rodzice i opiekunowie, a także profesjonalne firmy korepetytorskie nie wahają się ich zatrudniać. To dziś bardzo wygodny sposób na zarobek dla wielu studentów z Poznania m.in. dzięki upowszechnieniu się zdalnej formy przekazywania wiedzy. 

Praktyki i staże — bardziej czy mniej opłacalne niż praca?

Żacy poszukują zatrudnienia także w branżach związanych z realizowanym przez nich kierunkiem studiów. Często status studenta danego wydziału to swoista przepustka do podjęcia praktyk, stażu czy pracy w firmach o konkretnym typie działalności. To sposób, który nie zawsze pozwala zarobić tak dużo, jak w przypadku zatrudnienia, np. w handlu, bo często oferowane staże czy praktyki są wręcz darmowe. 

Niemniej pozwala to budować bogate CV już w trakcie studiów, co na dzisiejszym rynku pracy, na którym premiowane jest przede wszystkim doświadczenie, ma ogromne znaczenie i z wielkim prawdopodobieństwem pozwoli w przyszłości znaleźć wymarzoną pracę szybciej i na lepszych warunkach finansowych.

Najczęstsza stawka godzinowa i wynagrodzenie za staż

Na ogół student podejmujący pracę w Poznaniu nie powinien spodziewać się “kokosów”. Najczęściej jego wypłata będzie liczona w stawce godzinowej, wynoszącej tzw. najniższą krajową, czyli obecnie 19,70 zł brutto. 

W ofertach pracy ze stolicy Wielkopolski można jednak z powodzeniem spotkać widełki większe o kilka złotych, najczęściej 20 – 22 zł brutto. Natomiast niektóre płatne, studenckie staże zawodowe niosą ze sobą takie kwoty jak 1 000 – 2 500 zł netto miesięcznie.