Szlachetna Paczka na finiszu. Wciąż nie wszystkie rodziny mają darczyńców

Na finiszu Szlachetnej Paczki w bazie rodzin nadal są osoby, które mogą nie otrzymać paczek z darami. Piątek jest ostatnim dniem, w którym można wejść na stronę akcji i zaoferować wybranej rodzinie pomoc. Termin mija o godzinie 23, a już w sobotę wolontariusze przekażą paczki potrzebującym.

 

Jeszcze nie wszystkie rodziny zgłoszone w tym roku do pomocy w ramach Szlachetnej Paczki mają swoich darczyńców. W “weekend cudów” – finale akcji, który rozpocznie się w sobotę 10 grudnia – oraz przez kolejne dni wsparcie otrzyma ponad 15 tysięcy rodzin, jednak paczki wciąż może nie otrzymać – według stanu na godzinę 10 – około 100 osób. Potrzeby są różne: od żywności i środków higieny, przez odzież i obuwie, po kołdry, koce i sprzęt AGD.

W piątek o godzinie 23 minie termin zgłaszania się darczyńców do wsparcia osób potrzebujących pomocy. W bazie rodzin na stronie Szlachetnej Paczki wciąż znajdują się rodziny, które mogą nie otrzymać paczek. “Swoją” rodzinę można wybrać nawet na kilkanaście godzin przed finałem Szlachetnej Paczki, dlatego organizatorzy akcji zachęcają do przygotowywania podarków.

“Nie pozwólmy, by jakiekolwiek rodziny zostały bez swojej Paczki. Wystarczy spełnić trzy najważniejsze potrzeby – szukaj ich w opisie rodziny. Niech każdy ma swoją Szlachetną Paczkę w Weekend Cudów, który startuje już jutro” – czytamy w komunikacie na stronie Szlachetnej Paczki.

Wiele darów zostanie przygotowanych na ostatnią chwilę, dlatego ta część, której nie uda się zorganizować w jeden dzień, zostanie dostarczona osobom potrzebującym już po “weekendzie cudów”.

Jak podkreślała w rozmowie z reporterem TVN24 Joanna Sadzik, prezes stowarzyszenia Wiosna, potrzeby osób zgłoszonych w tym roku do wsparcia dotyczą często podstawowych kwestii. Społeczniczka wskazuje na to, że sytuacja finansowa najuboższych Polaków jest coraz trudniejsza, bo coraz częściej najpilniejszą potrzebą zgłaszaną przez rodziny okazuje się jedzenie.

– W zeszłym roku na żywność i najbardziej podstawowe rzeczy wystarczało, a w tym roku w każdej paczce dla osoby starszej jest żywność i środki czystości, czyli te rzeczy, na które mieli pieniądze jeszcze rok temu – podkreśla Sadzik. – Słyszymy od pani Marii, że ona niczego nie potrzebuje. Ale jak zapytamy ją, jak wygląda koszyk zakupowy, to płyną łzy i mówi: no dobrze, przyłapaliście mnie, rzeczywiście nie dojadam, dlatego że chcę zapłacić wszystkie rachunki, nie chcę, żeby mnie wyrzucono z mieszkania, bardzo się tego boję – relacjonuje prezes Wiosny.

W tym roku Szlachetna Paczka chce dotrzeć ze wsparciem do 620 lokalizacji. W 70 z nich wolontariusze będą po raz pierwszy lub wrócą do tych miejsc po latach nieobecności. Oficjalne zainaugurowanie Bazy Rodzin odbyło się 12 listopada.