Kalendarz Trzech Religii na nowy rok już dostępny

To już tradycja – w Poznaniu po raz szósty powstał Kalendarz Trzech Religii, którego celem jest przede wszystkim poznanie różnych religii, tradycji i kultur. W kalendarzu jak zwykle zaznaczone są m.in. święta katolickie, muzułmańskie i żydowskie.

Kalendarz “Na naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem” to wyjątkowy projekt. Już od sześciu lat Miasto Poznań zaprasza poznańskich przedstawicieli trzech religii do wspólnego działania i stworzenia niezwykłej publikacji, która ma pokazywać, że stolica Wielkopolski jest miastem otwartym, a jego mieszkańcy stanowią tolerancyjną i wzajemnie szanującą się wspólnotę.

Prace nad projektem prowadzili m.in. dr Youssef Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej i muftiego Muzułmanów w Polsce, dr hab. Marcin Wrzosek, ksiądz misjonarz oblat oraz Alicja Bromberger-Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

„W Poznaniu od lat trwa dialog między religiami Abrahamowymi, a wspólne prace nad kalendarzem są pretekstem do spotkań oraz wymiany myśli, i to nie tylko w cieniu synagogi, meczetu czy kościołów, ale czasem również w bardziej zaskakujących miejscach. Co roku część chrześcijańska kalendarza rozszerzana jest o informacje o świętach, uroczystościach, a także fotografiami z wydarzeń Kościołów protestanckiego i prawosławnego. Nasze relacje międzyreligijne mają już także charakter prywatny: odwiedzamy się, dzwonimy do siebie, podejmujemy różne inicjatywy” – zaznacza o. Marcin Wrzos, współtwórca i koordynator projektu

Tegorocznym tytułem kalendarza jest „Godność człowieka”, ponieważ twórcy chcieli podkreślić, że każdy człowiek jest wartościowy i ma swoją godność, bez względu na wyznanie, przekonania czy majątek.

Każda karta kalendarza podzielona jest na trzy części oparte na różnych rachubach czasowych. Zaznaczone są najważniejsze święta każdej z trzech religii, z wyróżnieniem dni modlitwy, czyli niedziel, szabatu i dnia zgromadzenia. W części chrześcijańskiej zaznaczono święta nie tylko katolickie, ale i prawosławne, starokatolickie i protestanckie. Oprócz tego zaznaczono także daty polskich śiąt narodowych i państwowych oraz inne święta, takie jak Dzień Matki, Dzień Ojca czy Dzień Dziecka.

W kalendarzu umieszczono także zdjęcia związane z Poznaniem, a także wyjaśnienia poszczególnych obrządków, tradycji czy modlitw danej religii. Po raz kolejny zadbano także o wstęp również w języku angielskim, dzięki czemu kalendarz jest bardziej dostępny dla międzynarodowej społeczności w Poznaniu.

Kalendarz dostępny jest bezpłatnie w synagodze (ul. Stawna 10), meczecie (ul. Biedrzyckiego 13) oraz Domu Misyjnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (ul. Ostatnia 14), oraz w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44), a także punkcie Informacji Turystycznej (Stary Rynek 59/60) lub online za pośrednictwem strony:www.misyjne.pl. Kalendarz trafi także do centrów dialogu w Oświęcimiu, Gdańsku i Warszawie.

Projekt został sfinansowany z budżetu Miasta Poznania.