Uniewinniła oskarżonych ws. protestu w katedrze, KRS wysyła ją na “szkolenie”

Szefowa nowej, w pełni powołanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa w liście do prezesa sądu okręgowego w Poznaniu proponuje mu wysłanie sędzi na szkolenie z zakresu konstytucji, a w szczególności ochrony kultu religijnego. Dagmara Pawełczyk-Woicka w swoi piśmie zaznaczyła, że jest ono reakcją na publikacje medialne i ustne uzasadnienie wyroku.

 

Chodzi o poniedziałkowy wyrok uniewinniający wydany przez sędzię Joannę Knobel w procesie 32 uczestników protestu w poznańskiej katedrze po zaostrzeniu prawa aborcyjnego w październiku 2020 roku.

W ustnym uzasadnieniu sędzia przypomniała, że kościoły – przez aktywne pojawianie się w nich polityków obozu władzy – przestały być wyłącznie miejscem modlitwy, zatem również protestujący postanowili wykorzystać świątynię jako swoisty “megafon” i wyrazić swój sprzeciw wobec odbierania kobietom ich praw reprodukcyjnych. Sędzia wskazała, że wybór miejsca protestu miał związek z osobistym zaangażowaniem miejscowego arcybiskupa w forsowanie zakazu aborcji.