Ile jest schronów w Poznaniu? Jak do nich dotrzeć w razie zagrożenia?

Państwowa Straż Pożarna w Polsce uruchomiła aplikację z adresami schronów, w celu ułatwienia obywatelom znalezienia najbliższego miejsca, w którym mogą znaleźć schronienie w przypadku zagrożenia. W Polsce istnieje ponad 300 tys. miejsc schronienia, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia blisko 47 mln ludzi.

Aplikacja jest dostępna na stronie PSP i pozwala na wyszukanie odpowiedniego adresu schronu, ukrycia lub miejsca doraźnego schronienia. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik, podkreślił, że aplikacja jest odpowiedzią na powtarzające się pytania opinii publicznej na temat sposobu znalezienia schronienia w przypadku zagrożenia.

Aplikacja została uruchomiona po przeprowadzeniu inwentaryzacji, w której wzięło udział ponad 13 tysięcy funkcjonariuszy PSP. Wszystkie budowle zostały podzielone na trzy kategorie: schrony, ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia. Inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także te należące do podmiotów gospodarczych prowadzących działalność użyteczności publicznej. Obiekty w budynkach prywatnych nie podlegały inwentaryzacji.

Komendant główny PSP, gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, poinformował, że najwięcej miejsc schronienia znajduje się na Śląsku, a najmniej na Warmii i Mazurach. Komendant wyjaśnił również, czym różnią się schrony, miejsca ukrycia i miejsca doraźnego schronienia.

Wkrótce aplikację informującą o schronach będzie można ściągnąć na telefony z systemem Android i iOs. Aplikacja przekieruje użytkowników na stronę, gdzie będą mogli sprawdzić nie tylko jak daleko jest miejsce schronienia, ale również jak szybko może tam dojechać jednostka Państwowej Straży Pożarnej lub Ochotniczej Straży Pożarnej.

Aplikacja ta jest ważnym narzędziem, które pozwala na szybkie znalezienie schronienia w przypadku zagrożenia. Dzięki niej obywatele mają dostęp do informacji o najbliższych schronach, ukryciach i miejscach doraźnego schronienia.