Otwarcie pracowni robotyki operacyjnej w Szpitalu Św. Rodziny

Wielkopolska znowu jest na czele innowacji w dziedzinie opieki zdrowotnej. W poniedziałek 24 kwietnia, w Szpitalu Św. Rodziny w Poznaniu, odbyło się uroczyste otwarcie pracowni robotyki operacyjnej, wraz z prezentacją robota da Vinci. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Zakup robota da Vinci był możliwy dzięki przekazaniu blisko 13 mln zł dotacji przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Urządzenie będzie dostępne dla pacjentów Oddziału Urologicznego i Onkologii Urologicznej oraz Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Nowoczesne narzędzie umożliwi prowadzenie operacji leczących nowotwór prostaty zupełnie nowej jakości, zapewniając niezwykłą precyzję wykonania zabiegów. Pacjenci będą mieli większy komfort i skrócony czas dochodzenia do zdrowia, a chirurdzy będą mieli większą oszczędność sił.

Marszałek Marek Woźniak podkreślił, że jest to już kolejne urządzenie, które trafiło do wielkopolskich szpitali dzięki wsparciu samorządu. Działania te wpisują się w zastosowanie innowacyjnych technologii także w opiece zdrowotnej. Paulina Stochniałek przypomniała, że Szpital Św. Rodziny jest liderem w zakresie zabiegów związanych z urologią męską, a dzięki nowemu narzędziu będzie jeszcze bardziej udoskonalony.

W budżecie Województwa na 2023 rok zaplanowano też dotację w wysokości prawie 12 mln zł na zakup i montaż robota chirurgicznego dla Wielkopolskiego Centrum Robotyki Chirurgicznej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Zakup urządzenia planuje również marszałkowski Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie. To kolejne dowody na to, że w Wielkopolsce zwraca się szczególną uwagę na rozwój opieki zdrowotnej oraz wprowadzanie nowych technologii, które poprawią jakość życia pacjentów oraz skuteczność pracy personelu medycznego.

Robot da Vinci to jedno z najnowocześniejszych narzędzi chirurgicznych na świecie. Przeprowadza się przy jego użyciu około ponad 200 typów zabiegów chirurgicznych, przede wszystkim prostatektomia (usunięcie prostaty), operacje macicy, resekcja jelita grubego, ale również zabiegi w obrębie pęcherza moczowego, n

erek, trzustki, płuc, głowy czy serca. Liczba wykonanych na całym świecie zabiegów chirurgicznych w asyście systemu da Vinci przekroczyła już 12 milionów. Zainstalowanych jest prawie 7500 systemów chirurgicznych da Vinci w 70 krajach, a około 55 tysięcy chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota.

W Polsce w asyście autoryzowanych systemów da Vinci przeprowadzono ponad 8 tysięcy zabiegów, a w zeszłym roku aż 3,5 tysiąca. Autoryzowane systemy da Vinci są w 28 szpitalach w Polsce. Otwarcie pracowni robotyki operacyjnej w Szpitalu Św. Rodziny to ważny krok w rozwoju opieki zdrowotnej w Wielkopolsce i kolejny dowód na to, że samorząd województwa stawia na innowacyjne rozwiązania w tej dziedzinie.