Trauma w dziecięcych rysunkach: Szukają autorów prac w konkursie na wspomnienia o II wojnie światowej z 1946 roku

Wojna pozostawia piętno na psychice zarówno dorosłych jak i dzieci. Ci najmłodsi często wyrażają emocje i przywołują wspomnienia przelewając je na kartkę w formie rysunku. Rok po zakończeniu II wojny światowej w Gnieźnie zorganizowano konkurs wspomnień o wojnie dla uczniów szkół podstawowych. Dziś, po niemal 80 latach poszukiwani są autorzy prac, które ukazują traumatyczne przeżycia tych, których dzieciństwo przerwała agresja wroga.

Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” w Gnieźnie udostępniło apel, w którym prosi o pomoc w odnalezieniu autorów rysunków z wiosny 1946 roku. Prace były wówczas zgłoszone w ramach konkursu wśród uczniów szkół podstawowych nr 3, 4 i 6 w Gnieźnie. Był to konkurs wspomnień o II wojnie światowej. Poszukiwania prowadzone są przez Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Jak przekazało Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne, autorzy, czyli wówczas dzieci, to obecnie osoby w wieku ponad 85 lat, dlatego ich odnalezienie często jest bardzo trudne mimo, że prace są podpisane. Do tej pory udało się odnaleźć dwie dziewczynki – jedna z nich ma dziś 93 lata, druga 87.

Łącznie jest niemal 200 prac konkursowych, a Towarzystwo wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie planuje organizację ich wystawy.

Opublikowane zdjęcia kilku rysunków ukazują, jak traumatyczne wspomnienia miały dzieci – uczniowie klas 4-6. Widać na nich m.in. dokonywane egzekucje czy też wojsko grożące bronią ludziom, którzy z torbami – swoim dobytkiem – opuszczają miasto.

Jak przekazał Wojciech Jędraszewski z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”, posiada spis uczniów wraz z klasami i numerami szkół, co może być pomocne przy poszukiwaniach. Wszelkie informacje i zapytania na temat autorów prac można kierować do Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie lub bezpośrednio do Wojciecha Jędraszewskiego pod numerem telefonu 603 694 237.