Maraton Pisania Wniosków do PBO: poznaniacy mogli uzyskać pomoc i rozwiać wątpliwości

W ramach tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO), mieszkańcy Poznania mają okazję przeznaczenia rekordowej kwoty 26,6 mln zł na wybrane przez siebie projekty. Na Wolnym Dziedzińcu UMP zorganizowano Maraton Pisania Wniosków, podczas którego można było poznać zasady i rozwiać wątpliwości w zakresie

 

W odpowiedzi na pytania i wątpliwości dotyczące realizacji pomysłów, Urząd Miasta Poznania uruchomił Maraton Pisania Wniosków, który miał miejsce w środę na Wolnym Dziedzińcu. W tym przystępnym otoczeniu pracownicy urzędu udzielali rad i wyjaśniań dotyczących PBO24. Mieszkańcy Poznania mieli szansę dowiedzieć się, jak sporządzić kosztorys projektu oraz jak upewnić się, że grunty przeznaczone na realizację pomysłu są własnością Miasta.

Do końca maja kontynuowane są warsztaty, mające na celu przybliżenie idei Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Poprzez interaktywne gry planszowe i konsultacje projektów, uczestnicy mają okazję nauczyć się, jak tworzyć innowacyjne pomysły obywatelskie. Następne spotkania odbędą się 26 i 30 maja.

Nowa Edycja, Nowe Zasady

W tym roku PBO przeszło ewolucję. Do dyspozycji jest większa kwota, a projekty zostały inaczej pogrupowane. Teraz będą podzielone nie tylko na ogólnomiejskie i rejonowe, ale również na małe i duże, co zależy od zakresu zgłoszonego projektu i jego maksymalnej wartości.

Dodatkowo, Zielony Budżet nadal jest wyodrębniony jako część projektów ogólnomiejskich. Propozycje działania mogą obejmować różnego rodzaju tereny z roślinnością, a nawet inicjatywy dotyczące ochrony istniejącej roślinności czy działań w lasach.

Dzięki zmianom, projekty w PBO 2024 zostaną podzielone na pięć kategorii, z maksymalnym budżetem od 50 tys. zł dla małych projektów rejonowych, do 2 mln zł dla dużych projektów ogólnomiejskich i Zielonego Budżetu. Każdy będzie miał możliwość oddania do pięciu głosów, po jednym na każdą z kategorii.

Zmiany są wynikiem nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, ale ogólna struktura PBO oraz zasady, które zostały wypracowane w latach 2022-23, zostały zachowane.

Podział funduszy również ulegnie zmianie. Projekty rejonowe otrzymają 20,4 mln zł, z czego 1,3 mln zł będzie przeznaczone na małe projekty, a 19,1 mln zł na duże. Projekty ogólnomiejskie będą miały do dyspozycji 6,2 mln zł, w tym 4 mln zł na Zielony Budżet, 2 mln zł na duże projekty i 200 tys. zł na małe.

Poznański Budżet Obywatelski rośnie w siłę, zyskując na rozpoznawalności i skali. W poprzedniej edycji udział w głosowaniu wzięło 73 557 mieszkańców. Spośród niemal 200 pomysłów, które wpłynęły, zakwalifikowano 127 projektów, w tym 106 rejonowych i 21 ogólnomiejskich.

Pula przeznaczona na poprzednią edycję wynosiła 25 mln zł, co było o 3 mln zł więcej niż w poprzednim roku. Spośród 127 zgłoszonych projektów, wyłoniono 31 najlepszych, w tym 3 ogólnomiejskie i 28 rejonowych.