Tajemnice fotografowania ptaków

O fotografowaniu ptaków, spacerach ornitologicznych oraz najnowszej wystawie zdjęć w Starym Browarze rozmawialiśmy z Pawłem Kowalczykiem.

Fotografia przyrody to sztuka, która pozwala zatrzymać ulotne chwile i uwiecznić piękno otaczającego nas świata. Jednym z artystów, który doskonale opanował tę sztukę, jest Paweł Kowalczyk. Jego pasją jest fotografowanie ptaków, a najnowsza wystawa jego prac dostępna jest w Starym Browarze. Sztuka fotografowania ptaków wymaga wiele cierpliwości i umiejętności obserwacji, a także ogromnej wiedzy na temat gatunków ptaków.

Niektórzy twierdzą, że trzeba mieć średnią wiedzę. Ale ja jestem zwolennikiem tego, że trzeba mieć dużą wiedzę, bo to ułatwia po prostu fotografowanie” – dodaje Paweł Kowalczyk.

Fotografowanie ptaków wymaga wiedzy na temat zachowania, nawyków, cech charakterystycznych czy środowiska, w którym żyje dany gatunek. Pozwala to fotografowi określić odpowiednie miejsce, porę dnia i technikę, w której najlepiej wykonać zdjęcia. Paweł Kowalczyk zaznacza, że wyróżnić można dwie techniki: stacjonarną albo podążanie za gatunkiem. Pierwsza metoda lepiej się sprawdza w przypadku większych gatunków takich jak bocian czarny, a fotografując mniejsze ptaki łatwiej je uchwycić poruszając się ich śladem.

Kolejnym ważnym elementem w fotografii ptaków i nie tylko, jest dobór odpowiedniego sprzętu. Zazwyczaj wykorzystuje się aparaty z wymiennymi obiektywami, które pozwalają na bardzo duże zbliżenia. Duże znaczenie ma również szybki autofocus do wyłapywania obiektów i ich ruchu.

Na temat sprzętu do fotografowania ptaków można by napisać wiele książek. Jest na rynku ich ogromna ilość, niestety ich podstawową wadą jest cena. Napewno warto dobrać sprzęt pod siebie” – zaznacza fotograf.

Paweł Kowalczyk postanowił dzielić swoją pasją i organizuje spacery ornitologiczne. Te wyprawy stanowią doskonałą okazję dla osób zainteresowanych ptakami, aby lepiej poznać ich świat i dowiedzieć się więcej na temat różnorodności gatunków. Fotograf dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc uczestników przez najpiękniejsze tereny przyrodnicze, gdzie mają okazję obserwować i fotografować. Jak się okazuje ornitoterapia poprawia samopoczucie, relaksuje oraz może być wsparciem w leczeniu schizofrenii i depresji.

Na koniec fotograf zaznacza, że Poznań jest miastem przyjaznym ptakom, ponieważ żyje tutaj około 290 gatunków. Dla porównania w Polsce jest ich 460. Wystawa Pawła Kowalczyka w Starym Browarze to również doskonała okazja do większego zainteresowania się tematyką ochrony przyrody i ochrony ptaków. Wiele gatunków ptaków jest zagrożonych wyginięciem, a fotografia może pełnić rolę nie tylko artystyczną, ale także edukacyjną.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.