Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami już jutro. Co jest największym ograniczeniem w życiu codziennym takich osób?

Na jakie trudności napotykają w swoim życiu codziennym osoby z niepełnosprawnościami? Rozmawialiśmy o tym w programie „Hej Poznań” z Jackiem Koniecznym – działaczem społecznym oraz prezesem fundacji „Niesiemy Nadzieję”.

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat tego, z jakimi ograniczeniami borykają się takie osoby. Największym ograniczeniem dla osób z niepełnosprawnościami, o którym rzadko się wspomina, jest… wstyd.

„Często osoby, które są w stanie sobie poradzić wewnątrz miejsca, w którym przebywają to wstydzą się, że mogą zostać odebrane w sposób, w który by nie chciały na zewnątrz. Czasami wystarczy jakiś impuls, jakaś podpowiedź co możesz zrobić żeby wyjść do świata i taka osoba czuje się dużo lepiej” – tłumaczy Jacek Konieczny.

Bardzo często ograniczenia, które mają osoby z niepełnosprawnościami są tylko w ich głowie i sami je sobie tworzą. Właśnie dla takich osób powstała fundacja „Niesiemy Nadzieję”. Pomagają oni podopiecznym pozbywać się tych barier i otwierać się na otaczający ich świat i ludzi. Jak zauważa Piotr Szulc, bardzo istotną rolę odgrywa również aktywizacja osób z niepełnosprawnościami.

„Staramy się jak najczęściej szukać okazji ku temu, aby się spotkać. Mamy wspaniałe grono wolontariuszy, którzy też biorą udział w integracji wewnętrznej. Organizujemy wspólne wyjścia, a już niebawem czeka nas wspólna Wigilia” – dodaje prezes fundacji „Niesiemy Nadzieję”.

Gość programu „Hej Poznań” poruszył również temat ograniczeń komunikacyjnych. Z roku na rok zwiększa się świadomość władz miast i samorządów na temat ograniczeń z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami i starają się je niwelować. Mimo to, jeszcze wiele rzeczy powinno się zmienić. Nawet w tak dużym mieście, jakim jest Poznań, nie wszystkie autobusy i tramwaje są odpowiednio przystosowane.

„Myślę, że warto też wspomnieć o ograniczeniach związanych z lokalowymi aspektami. Jeżeli mieszkamy w bloku, w którym jest tylko jedna winda i ta winda ma prawo raz na jakiś czas się zepsuć, to dla osoby która mieszka na czwartym piętrze i porusza się na wózku inwalidzkim, to jest ona odcięta od świata” – zaznacza Jacek Konieczny.

Osoby z niepełnosprawnościami nie mają również łatwo na rynku pracy, a pomoc finansowa którą otrzymują od państwa nie zawsze jest wystarczająca. Fundacja „Niesiemy Nadzieje” stara się aktywizować takie osoby i sama zatrudnia kilka osób z niepełnosprawnościami.

Najważniejszą rzeczą, którą można zrobić aby poprawić życie osób z niepełnosprawnościami jest edukacja i zwiększanie świadomości społeczeństwa. Fundacja „Niesiemy Nadzieję” organizuje spotkania w szkołach, podczas których młodzież może dowiedzieć się jak zostać wolontariuszem i pomagać.

Więcej na temat działań fundacji i ich podopiecznych możecie dowiedzieć się oglądając cały odcinek programu „Hej Poznań”.