Marsz Równości w Poznaniu: Święto Dumy, Wolności i Akceptacji przyciąga tłumy

W sobotę o godzinie 15 ulicami Poznania przeszło parę tysięcy osób, które wzięły udział w corocznym Marszu Równości. To symboliczne zakończenie Pride Week, czyli tygodnia dumy, który trwał w stolicy Wielkopolski od 24 czerwca. Wydarzenie przyciągnęło zarówno mieszkańców Poznania, jak i licznych gości z innych miast, którzy wspólnie promowali wartości równości, akceptacji i wolności.

Czerwiec jest miesiącem, w którym w wielu miastach na całym świecie obchodzone są wydarzenia związane z promowaniem równości, samoakceptacji i bycia sobą. W Polsce nie inaczej – marsze równości odbywają się w różnych miastach, a jednym z najważniejszych jest Marsz Równości w Poznaniu.

W tym roku marsz odbył się po raz 19., przyciągając tłumy ludzi, dla których równość, akceptacja i wolność są wartościami niezwykle istotnymi. Wydarzenie cieszyło się również honorowym patronatem prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, który w liście skierowanym do uczestników wyraził swoje uznanie i wdzięczność za ich obecność.

“Jestem wdzięczny, że jesteście” – napisał prezydent Jaśkowiak. “Bardzo mnie cieszy to, że co roku tak licznie gromadzicie się na marszu, że pokazujecie radosne i kolorowe oblicze Poznania. Nasze miasto, dzięki Wam – mieszkańcom i mieszkankom – jest różnorodne, wielobarwne i otwarte. Przez lata zmienialiście nie tylko Poznań, ale także wiele innych polskich miast. Mam nadzieję, że razem będziemy podążać drogą ku bardziej tolerancyjnemu, różnorodnemu i otwartemu społeczeństwu, które będzie przyjazne dla wszystkich obywateli”.

Marsz rozpoczął się przy CK Zamku, skąd uczestnicy wyruszyli ulicą Święty Marcin. Następnie przeszli przez Most Uniwersytecki, rondo Kaponiera, ulicami Roosevelta, Głogowską, Hetmańską, Reymonta, rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego, Grunwaldzką, Bukowską, a na koniec ponownie przez Roosevelta, Kaponierę i Most Uniwersytecki, zakończając marsz przy CK Zamku.

Marsz Równości w Poznaniu jest nie tylko okazją do manifestacji i wyrażania postulatów, ale także do integracji społeczności LGBTQ+ oraz wszystkich osób, które popierają ideę równości i akceptacji. Wielobarwny i radosny charakter tego wydarzenia przyciąga coraz większą liczbę uczestników z różnych grup społecznych, dając wyraz solidarności i wspólnego dążenia do stworzenia bardziej otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa.

Marsz Równości w Poznaniu jest dowodem na to, że dążenie do równości i akceptacji nadal jest ważne i nieustannie wspierane przez społeczność. Wydarzenie to stanowi manifestację siły i determinacji, by budować lepszą przyszłość, wolną od nietolerancji i dyskryminacji.