Posłowie KO z kontrolą w Ministerstwie Zdrowia w związku z ujawnieniem danych lekarza z Poznania

Dariusz Joński i Michał Szczerba, politycy Koalicji Obywatelskiej poinformowali w poniedziałek, że wszczynają kontrolę poselską w Ministerstwie Zdrowia. Chodzi o działania szefa resortu, Adama Niedzielskiego, który ujawnił, że lekarz Piotr Pisula, który w materiale “Faktów” TVN mówił o problemach pacjentów bez dostępu do recept, przepisał na siebie leki z określonej grupy. – W rządzie PiS jest człowiek, który popełnił świadomie przestępstwo – powiedział Joński.

To co zrobił minister Adam Niedzielski to zagrożenie dla każdego z nas, dla każdego pacjenta – mówił poseł KO Michał Szczerba na konferencji zorganizowanej w poniedziałek przed Ministerstwem Zdrowia. – To również kwestia obrony naszej prywatności – dodał. – W państwa imieniu przeprowadzimy kontrolę poselską, w sposób systemowy i bardzo szczegółowy. Państwu należy się wiedza, w jaki sposób minister Niedzielski wszedł w posiadanie wrażliwych danych dotyczących sposobu leczenia, recept – wyjaśniał.

Chcemy również dowiedzieć się, czy podobne praktyki wchodzenia na konta e-pacjenta, na konta lekarzy, którzy wypisują recepty, miały miejsce w przeszłości – poinformował. Jak dodał, kontrola poselska ma również wykazać, czy “dyspozycja ujawnienia danych lekarza i pacjenta jednocześnie zapadła w Ministerstwie Zdrowia, czy to premier, szef kancelarii premiera, a być może kierownictwo PiS kazało ministrowi ujawnić te dane, jednocześnie zachęcając go do popełnienia przestępstwa”.

 

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił, że lekarz Piotr Pisula, który w czwartkowym materiale “Faktów” TVN mówił o problemach pacjentów bez dostępu do recept, przepisał na siebie leki z określonej grupy. Minister podał publicznie imię i nazwisko lekarza. Na wpis ministra zdrowia zareagowało wielu przedstawicieli środowiska lekarskiego i organizacji, w tym Naczelna Izba Lekarska. W piątkowym wpisie zwróciła uwagę, że Niedzielski, który nie jest lekarzem, “w odwecie sprawdza, jakie leki i komu wystawia ten lekarz i oznajmia to na Twitterze, łamiąc tajemnice lekarską”.