Gwałtowne hamowanie lub ruszenie i.. upadek. MPK Poznań przypomina o trzymaniu się poręczy lub uchwytów

Nie wszystkie sytuacje na drodze można przewidzieć, a gwałtowne hamowanie jakiegokolwiek pojazdu bywa niebezpieczne. W przypadku środków komunikacji zbiorowej, gdzie są miejsca stojące, może to doprowadzić do poważnych sytuacji, w tym zagrożenia dla zdrowia człowieka, dlatego ważne jest, by pasażerowie trzymali się uchwytów lub poręczy, dzięki czemu przy zachwianiu równowagi, nie dojdzie do upadku. Przypomina o tym najnowsza kampania MPK Poznań i poznańskiej policji “3maj się i bądź bezpieczny”.

 

Nagle na torowisku pojawia się pieszy, rowerzysta czy samochód: motorniczy gwałtownie hamuje, a pasażerowie na pokładzie zaczynają tracić równowagę, przewracają się, upadają na siebie – to niestety wciąż dość częste sytuacje, które wynikają z lekkomyślnego zachowania samych podróżnych.

By przypominać o konieczności trzymania się uchwytów i poręczy w autobusach i tramwajach, MPK Poznań wraz z Komendą Miejską Policji w Poznaniu rozpoczęła trzecią wspólną kampanię, tym razem pod hasłem „3maj się i bądź bezpieczny”.

Jak podkreśla MPK Poznań, co roku dochodzi do wielu przypadków przewrócenia się pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. Tylko w ubiegłym roku odnotowano ponad 160 takich sytuacji w poznańskich tramwajach i autobusach. Należy też pamiętać, że nie każdy upadek jest odnotowywany. Zwykle sytuacje kończą się na siniakach, ale zdarzają się także poważniejsze konsekwencje.

„Dlatego trzymanie się uchwytów i poręczy jest kluczowe dla bezpieczeństwa podróżnych. Może uchronić przed poważnymi urazami w sytuacji, gdy prowadzący pojazd jest zmuszony do gwałtownego hamowania, które może być spowodowane wtargnięciem przed pojazd pieszego, rowerzysty lub kierowcy. Pamiętajmy, że nagłe hamowanie zdarza się… nagle. Nie może go przewidzieć motorniczy, kierowca, ani sam pasażer.” – przypomina Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK Poznań

Trzymanie się poręczy lub uchwytów to nie tylko kwestia własnego bezpieczeństwa, ale także współpasażerów. Tracący równowagę człowiek wpada na innych, popycha ich, a czasem nawet doprowadza do „efektu domina”.

„Pojazd może nagle ruszyć lub zahamować. W takiej sytuacji wystarczy niewielkie szarpnięcie, aby wpaść na współpasażera. To najlepsza z możliwych opcji, która kończy się po prostu przeprosinami. Czasami jednak gwałtowne hamowanie może dla pasażera skończyć się bolesnym upadkiem i urazem głowy, złamaniem lub innymi poważnymi obrażeniami” – mówi asp. Anna Bręk, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu

W ramach kampanii „3maj się i bądź bezpieczny” przygotowano m.in. specjalne komunikaty, które rozlegają się w pojazdach MPK Poznań, przypominające o konieczności trzymania się poręczy lub uchwytów, piktogramy umieszczone w tramwajach i autobusach, a także spot, który dostępny jest w mediach społecznościowych oraz na ekranach LED w pojazdach.

Dodatkowo, od 12 października po ulicach miasta kursuje także specjalnie oklejony tramwaj z hasłem akcji.

„To przypomnienie, że w wyniku nieuwagi lub nieostrożności, mogą ucierpieć nie tylko trzymane w rękach urządzenia, jak smartfon, ale przede wszystkim nasze zdrowie” – wyjaśnia prezes MPK