Program KOS-Zawał w Wielkopolsce – czy naprawdę pomaga sercu?

Program KOS-Zawał, uruchomiony w 2017 roku, miał na celu poprawę opieki nad pacjentami po przebytym zawale serca. Obejmuje on nie tylko diagnostykę i leczenie, ale również rehabilitację kardiologiczną oraz edukację dotyczącą czynników ryzyka chorób serca. Przez pięć lat działania programu jego korzyści stały się oczywiste, a dla Wielkopolski jest to szczególnie istotne.

Do końca września 2023 roku ponad 7 tysięcy Wielkopolan po zawale serca skorzystało z tego programu. Co więcej, w samych trzech kwartałach 2023 roku było ich więcej niż przez cały 2022 rok. Wskaźnik ten pokazuje, jak ważny jest dostęp do skoordynowanej opieki dla pacjentów po zawale serca.

Wielkopolskie szpitale, które mają oddziały kardiologiczne z pracowniami hemodynamicznymi, aktywnie uczestniczą w programie KOS-Zawał. Ostatnie dwa szpitale, które dołączyły do programu w 2022 roku, to Szpital Specjalistyczny w Pile oraz Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Dzięki zaangażowaniu wszystkich 12 placówek w Wielkopolsce, odsetek zakwalifikowanych pacjentów po zawale serca do udziału w programie wzrósł z 8% w 2019 roku do 50% w trzech kwartałach 2023 roku.

Jednak nie tylko liczba zakwalifikowanych pacjentów jest ważna. Sukces programu w Wielkopolsce można ocenić także przez pryzmat liczby pacjentów, którzy skorzystali z rehabilitacji kardiologicznej – w regionie tym aż 54% pacjentów korzystało z tej usługi. Eksperci zgadzają się, że jest to kluczowy etap programu KOS-Zawał, mający na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta na dłuższą metę.

Szczególnie godne uwagi jest zaangażowanie placówek medycznych w realizację programu. Szpital w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Medyczne HCP w Poznaniu prowadzą w liczbie pacjentów zakwalifikowanych do programu od początku jego działania, a także w zakwalifikowaniu największej liczby pacjentów do udziału w programie.

Jednym z najważniejszych wskaźników sukcesu programu KOS-Zawał jest fakt, że pacjenci korzystający z programu mają niższą śmiertelność w porównaniu z tymi, którzy nie korzystają z niego. Rehabilitacja kardiologiczna zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca po zawale, co potwierdzają analitycy NFZ.

Podsumowując, program KOS-Zawał okazał się sukcesem dla pacjentów po zawale serca w całej Polsce, ale dla Wielkopolski jest to szczególnie istotne. Zaangażowanie szpitali, lekarzy i innych pracowników służby zdrowia w tym regionie przyniosło konkretne korzyści dla pacjentów. W obliczu tych pozytywnych wyników wydaje się konieczne włączenie do programu wszystkich ośrodków leczących ostry zawał mięśnia sercowego w Polsce.