Ponad pół tysiąca małych poznaniaków przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi dofinansowań in vitro

Już ponad pół tysiąca dzieci przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi dofinansowań do procedury in vitro w Poznaniu. Kolejni rodzice czekają na szczęśliwe rozwiązanie. Obecnie trwa druga edycja programu i jak zaznacza prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, realizacja u sukces akcji są powodem do dumy dla miasta.

 

Pierwsza edycja miejskiego programu rozpoczęła się w 2017 roku, po tym, jak rząd PiS wycofał się z finansowania zabiegów na poziomie ogólnopolskim. Trwała do 2020 i w tym czasie, dzięki wsparciu z miejskiego budżetu, urodziło się 378 dzieci, w tym 25 par bliźniąt.

Obecnie trwa druga edycja programu, która rozpoczęła się w 2021 roku. Do tej pory dofinansowane procedury zaowocowały 213 ciążami, z których 129 dzieci już przyszło na świat – w tym 7 par bliźniąt oraz trojaczki. Miasto zabezpieczyło w budżecie ponad 7,3 mln zł na na realizację każdej z obu edycji programu (czyli po ponad 1,8 mln zł na każdy rok).

Jak wskazuje Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, szacuje się, że w stolicy Wielkopolski ok. 18 tysięcy osób chcących zostać rodzicami, zmaga się z problemem niepłodności. Miejski program dofinansowań skierowany jest do tej części z nich, która kwalifikuje się do leczenia metodami zapłodnienia pozaustrojowego.

Z dotacji mogą skorzystać pary mieszkające i rozliczające podatki w Poznaniu, które m.in. spełniają ustawowe warunki, a kobieta ma 20-43 lata.

Dofinansowanie może wynieść maksymalnie do 5 tysięcy złotych do zabiegu, przyznane maksymalnie 3 razy.

Prezydent Poznania przyznaje, że sukces miejskiego programu jest powodem do dumy dla miasta. Nie kryje także zadowolenia z działań nowego Sejmu.

„Cieszę się, że przywrócenie refundacji do in vitro na poziomie ogólnopolskim było jedną z pierwszych spraw, jaką zajęli się posłowie w nowym Sejmie.” – mówi Jacek Jaśkowiak

W przypadku przywrócenia refundacji na poziomie ogólnopolskim, Poznań będzie dążył do włączenia w zakres rządowego programu poznaniaków, których dotyczy problem niepłodności i będą zainteresowani pomocą.

„Kluczową sprawą jest jednak kwestia wejścia w życie przepisów ustawy oraz opracowanie na jej podstawie przez Ministerstwo Zdrowia rządowego programu dofinansowania do in vitro, który określi szczegółowe warunki uczestnictwa.” – wyjaśnia Urząd Miasta