Poznań powitał już ponad 200 dzieci, które przyszły na świat dzięki miejskiemu programowi dofinansowań in vitro

W Poznaniu urodziło się już ponad 200 dzieci, które przyszły na świat, dzięki miejskiemu programowi in vitro. Skorzystało z niego już kilkaset par, dzięki czemu udało się przeprowadzić już ponad 860 procedur.

Program funkcjonuje od sierpnia 2017 roku i do 2020 rok, czyli przez cały czas jego trwania na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 7 milionów złotych, czyli średnio ponad 1,8 mln złotych rocznie.

Pary zakwalifikowane do udziału w programie mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych maksymalnie trzykrotnie, czyli do trzech zabiegów. Można też trzykrotnie starać się o wsparcie w wysokości 2 tysięcy złotych do procedury adopcji zarodka, jednak w tym przypadku jest to możliwe jedynie, jeśli poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna, czyli że nie urodziło się w jej wyniku dziecko.

Jak poinformował Urząd Miasta, do lutego 2020 roku przeprowadzono już 866 procedur in vitro, dzięki którym odnotowano 359 ciąż, spośród których aż 29 to ciąże mnogie. Dzięki programowi, na świat przyszło już 200 małych poznaniaków.

„Światowa Organizacja Zdrowia definiuje niepłodność jako problem społeczny i ocenia, że boryka się z nim ok. 10 procent osób w wieku prokreacyjnym. Szacujemy, że w Poznaniu mieszka ok. 180 tysięcy poznaniaków w wieku rozrodczym. To oznacza, że ok. 18 tysięcy mieszkańców miasta mierzy się z problemem niepłodności.”

Joanna Olenderek, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP

Z programu mogą korzystać pary mieszkające z Poznania, które muszą spełnić pewne warunki. Konieczne jest m.in. udokumentowanie wcześniejszego leczenia niepłodności, a kobieta musi być w wieku 20-43 lata.

By uzyskać wsparcie z miejskiego budżetu, pary powinny wypełnić wniosek (dostępny na miejskiej stronie internetowej) i złożyć go w odpowiedniej placówce – jednej z trzech, które biorą udział w programie. To Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4.

Po spełnieniu wymogów formalnych i po kwalifikacji medycznej wybrana klinika lub szpital wystawia orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia, a wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń.

Miasto pracuje nad przygotowaniem kontynuacji programu, która będzie możliwa jeśli miejscy radni wyrażą na to zgodę.