Najlepiej w historii – 2023 rok był rekordowy na lotnisku Poznań-Ławica!

Rekordowy – tak jednym słowem można opisać 2023 rok na lotnisku Poznań-Ławica. Udało się nie tylko odbudować ruch lotniczy po pandemii, ale nawet pobić dotychczasowy rekord jeszcze z przedpandemicznych czasów. W ubiegłym roku poznański port obsłużył niemal 2,8 mln podróżnych.

 

Niemal każdy ubiegłoroczny miesiąc okazywał się być rekordowym, o czym lotnisko informowało w comiesięcznych zestawieniach statystycznych, dlatego ostateczny wynik nie jest zaskoczeniem. Ruch na poznańskim porcie nie tylko powrócił do czasu sprzed pandemii, ale nawet wzrósł.

Do tej pory rekord należał do 2018 roku, kiedy to obsłużono 2 476 304 pasażerów. W 2023 roku wynik ten poprawiono o ponad 300 tysięcy. Ostatecznie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku obsłużono łącznie 2 788 990 podróżnych, przy czym niemal 2,5 mln osób latało prosto z Poznania w pierwszych 10 miesiącach roku.

Największym zainteresowaniem cieszyły się połączenia tanich linii lotniczych, a tych na Ławicy jest trójka: Ryanair, Wizzair oraz – od niedawna – flyDubai. Z usług przewoźników skorzystało 1 505 048 podróżnych.

Największą popularnością cieszyły się dwa lotniska w Londynie – Stansted i Luton. Na kolejnych miejscach dochodziło do różnych rotacji w zależności od pory roku. Wysoko przez niemal cały rok był Dublin, ale w okresie letnim wyprzedzał go m.in. Zadar. Dużą popularnością cieszyły się loty do Włoch oraz na greckie wyspy. Jesienią wiele osób szukało cieplejszej pogody wybierając Alicante czy Maltę. Sukcesem okazała się też nowość, czyli połączenie do Lizbony, które wystartowało na przełomie października i listopada.

Obecnie w siatce połączeń jest nieco mniej lotów – to normalne w okresie zimowym. Na wiosnę jednak nie tylko wrócą kursy m.in. do Barcelony, Cagliari, Bari, Chanii czy Zadaru, ale także wystartują nowe połączenia – do Dubrownika, Salonik, Pragi i Kopenhagi.

Wiele osób skorzystało z oferty czarterowej. Łącznie obsłużono 870 222 osoby, które wybierały podróże czarterami. Najczęściej są one do cieplejszych państw – na południe Europy czy też północnej Afryki.

Co z ruchem w sektorze legacy, czyli tradycyjnych linii, takich jak LOT, Lufthansa, SAS i KLM? W 2023 roku z połączeń do Warszawy, Frankfurtu, Monachium Amsterdamu czy Kopenhagi skorzystało 409 278 podróżnych.

W ramach tzw. pozostałego ruchu lotniczego obsłużono 4442 podróżnych.

Łącznie w 2023 roku na lotnisku Poznań-Ławica wykonano 34 941 operacji lotniczych, czyli o niemal 1000 więcej niż rok wcześniej.

Wiele osób liczy, że w 2024 roku poznańskiemu portowi uda się przekroczyć liczbę 3 mln obsłużonych podróżnych. Nowe połączenia są dobrym znakiem, bo z jednej strony przyciągają kolejnych pasażerów, z drugiej sygnalizują, że linie lotnicze także wierzą w dalszy rozwój ruchu lotniczego w Poznaniu.