Sztuczna inteligencja podpowie jak zutylizować odpady. Poznań wprowadza nowe rozwiązanie

Poznań wprowadza nowoczesne narzędzia do nauki prawidłowej segregacji odpadów. Na miejskiej stronie internetowej uruchomiono wyszukiwarkę segregacji odpadów i interaktywny quiz, oba wspierane przez sztuczną inteligencję (AI), aby ułatwić mieszkańcom właściwe zarządzanie odpadami.

 

Nowa wyszukiwarka (tutaj) umożliwia mieszkańcom Poznania szybkie odnajdywanie informacji o tym, do której frakcji należy dany odpad i jak go prawidłowo wyrzucić. Po wpisaniu kilku liter odpadu w wyszukiwarkę, system podsuwa sugestie, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo znaleźć odpady w słowniku i otrzymać informacje o właściwym sposobie ich utylizacji. Oprócz informacji o segregacji, użytkownicy dowiadują się więcej o przetwarzaniu odpadów i ich dalszych losach.

Baza danych wyszukiwarki jest stale aktualizowana, a mieszkańcy mają możliwość wysyłania własnych sugestii odnośnie nowych rodzajów odpadów. Taki model współpracy pomiędzy mieszkańcami a władzami miejskimi sprzyja ciągłemu doskonaleniu systemu i zwiększa świadomość ekologiczną społeczności.

Dodatkowo, na stronie “Wszystko o odpadach” dostępny jest quiz, który pozwala sprawdzić wiedzę na temat segregacji. W grze uczestnicy odpowiadają na pytania dotyczące przyporządkowania odpadów do odpowiednich pojemników. Po zakończeniu quizu użytkownicy mogą przeanalizować swoje odpowiedzi, porównać je z poprawnymi rozwiązaniami i uzyskać dodatkowe informacje o systemie gospodarowania odpadami.

Zarówno wyszukiwarka, jak i quiz korzystają z zaawansowanych technologii AI, w tym z przetwarzania języka naturalnego, co pozwala na efektywniejsze i bardziej intuicyjne korzystanie z tych narzędzi. Sztuczna inteligencja ułatwia identyfikację i kategoryzację odpadów, nawet jeśli użytkownik wprowadzi jedynie fragment słowa.