Budowa nowej szkoły na Strzeszynie – wmurowano kapsułę czasu

Strzeszyn jest jednym z osiedli, które w ostatnich latach najszybciej się rozwijających się w Poznaniu. Coraz większa liczba mieszkańców, w tym głównie osób młodych z dziećmi, wymaga także inwestycji w oświatę w okolicy. Na działce w rejonie ul. Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego, wmurowano kapsułę czasu pod budowę nowej szkoły z oddziałami szkolno-przedszkolnymi.

 

Umowę na budowę szkoły podpisano już w czerwcu ubiegłego roku i jeszcze latem rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze. Do tej pory wykonano już większość prac ziemnych, powstały fundamentu oraz część piwnic, w których docelowo znajdą się szatnie oraz pomieszczenia techniczne i magazynowe. Powoli widoczne zaczynają być ściany parteru budynku, dlatego uznano, że to dobry moment na wmurowanie kapsuły czasu wraz z aktem erekcyjnym.

Inwestycja jest obecnie największą oświatową w Poznaniu i kolejną w okolicy. Jak zauważył Jacek Jaśkowiak, to obszar miasta, który dynamicznie się rozwija.

„Na Strzeszynie, który się dynamicznie rozwija, mieszka coraz więcej osób, w tym wiele rodzin z małymi dziećmi. Dlatego budowa nowej szkoły w tej okolicy była tak bardzo potrzebna. Chcemy zapewnić uczniom jak najlepsze warunki edukacji i integracji. To nie jedyna ważna inwestycja dla mieszkańców Strzeszyna. Również w 2025 roku będą mogli korzystać z nowej infrastruktury drogowej w okolicy. Rusza bowiem budowa wiaduktów nad torami kolejowymi przy ulicach: Lutyckiej i Golęcińskiej, które znacznie ułatwią dojazd. Przede wszystkim nie trzeba będzie stać przed zamkniętymi szlabanam” – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Jak zapewnia wykonawca, do tej pory prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem, co oznacza, że pierwsi uczniowie pojawią się w nowej szkole w roku szkolnym 2025/2026.

W budynku powstanie łącznie 40 oddziałów, w tym 32 szkolne i 8 przedszkolnych. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Projekt zakłada podzielenie budynku na części ze strefami dla dzieci młodszych, starszych i najstarszych, by zapewnić komfortowe i bezpieczne warunki dla wszystkich. W środkowej części przewidziano hol główny z salą gimnastyczną i szatniami, stołówką z zapleczem kuchennym, biblioteką, świetlicą i pomieszczeniami administracyjnymi.

Przedszkole powstanie w lewej części z odrębnym wejściem. Z kolei sale lekcyjne dla dzieci ze szkoły podstawowej przewidziano w prawym skrzydle budynku na dole.

Przy szkole wybudowane będą boiska sportowe oraz dwa place zabaw – dla przedszkolaków i dzieci z podstawówki. Pojawi się nowa zieleń, w tym drzewa i krzewy, a także mała architektura i oświetlenie. Przez teren prowadzić będą alejki, a wokół powstaną chodniki i drogi rowerowe, z wiatami dla rowerów oraz miejscem do ładowania pojazdów małej elektromobilności, w tym rowerów, hulajnóg i skuterów.

Sala gimnastyczna oraz boiska mają służyć również pozostałym mieszkańcom Strzeszyna poza godzinami lekcyjnymi. W budynku powstanie także filia Biblioteki Raczyńskich, jako niezależna placówka.