Lubimy czytać, ale… co? Trwa plebiscyt Książka Roku 2023

W największym polskim plebiscycie czytelniczym, fani literatury mają wyjątkową okazję, by zadecydować, które książki, ekranizacje oraz twórcy zostaną wyróżnieni w roku 2023. Plebiscyt Książka Roku, organizowany przez popularną platformę lubimyczytać.pl, w tym roku przyciąga uwagę rekordową liczbą 130 nominacji, obejmujących zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów.

 

Głosowanie, które właśnie się rozpoczęło, potrwa do 29 lutego, a jego wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali 8 marca.

Edycja 2023 wyróżnia się wprowadzeniem dwóch nowych kategorii: Romantasy – połączenie romansu i fantasy, oraz Ekranizacje, z ambasadorem kategorii Tomaszem Raczkiem. Raczek podkreśla związek literatury z filmem, wskazując na emocjonalne więzi, które łączą czytelników i widzów z bohaterami. W kategorii Ekranizacja znalazło się 10 filmów i seriali, które są oceniane pod kątem popularności, wartości artystycznej oraz wierności adaptowanych książek.

Nominacje do plebiscytu obejmują szeroki zakres gatunków i tematów, odzwierciedlając różnorodne zainteresowania czytelnicze. Wśród nominowanych znajdują się uznani autorzy jak Jakub Małecki, Ken Follett czy Camilla Läckberg, a także laureat Nagrody Nobla Jon Fosse. Organizatorzy podkreślają, że wybór nominowanych opierał się na milionach ocen i opinii użytkowników serwisu.

Oprócz możliwości wpływania na wyniki plebiscytu, uczestnicy głosowania mogą liczyć na atrakcyjne konkursy z nagrodami. Wyróżniona zostanie także kategoria specjalna „Człowiek Książki”, w której nominowani są aktywiści promujący czytelnictwo za pomocą nowych mediów. Nagroda główna dla zwycięzcy tej kategorii to 10 tysięcy złotych.

Plebiscyt Książka Roku nie tylko wyłania laureatów, ale również kreuje czytelnicze trendy, zwracając uwagę na nowe gatunki i autorów. Jak zauważa Izabela Sadowska, prezeska Lubimyczytać.pl, platforma cieszy się rosnącą liczbą użytkowników i ocen, co świadczy o jej znaczącej roli w promowaniu literatury i czytelnictwa. Tegoroczna edycja, z nowymi kategoriami i szerokim spektrum nominowanych, zapowiada się jako wydarzenie, które nie tylko wyróżni najlepszych, ale również zainspiruje do odkrywania nowych literackich światów.

Głosowanie odbywa się online.