“Katolicyzm swoje, biznes swoje”? Restauracja Caritas oferuje kolację walentynkową z winem w Środę Popielcową

W tym roku Walentynki przypadają w Środę Popielcową, czyli dzień rozpoczynający Wielki Post w kościele katolickim. Katolików w tym dniu obowiązuje post ścisły. W tym kontekście reklama i oferta Restauracji Tumskiej, należącej do Caritas Archidiecezji Poznańskiej wzbudziła kontrowersję.

 

Czy @ArchPoznan (Archidiecezja Poznańska) i @CaritasPoznan (Caritas Archidiecezji Poznańskiej) zarządza tą restauracją? Bo w walentynki jest środa popielcowa i w tym kontekście gorsząca jest ta reklama!” – napisał jeden z internautów dodając zdjęcie posta Restauracji Tumskiej z reklamą oferty walentynkowej.

Lokal zapraszał do rezerwacji stolików na kolację walentynkową dodając, że do każdego zamówienia serwowany będzie kieliszek wina w prezencie.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej rzeczywiście widnieje jako wspólnik we wpisie KRS Restauracji. Dlaczego oferta wzbudziła dyskusję wśród internautów? Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Kościele Katolickim, w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. W takiej sytuacji zarówno bogata kolacja walentynkowa, jak i – przede wszystkim – spożywanie alkoholu, są jego złamaniem. W tym kontekście fakt, że restauracja zarządzana jest przez organizację archidiecezji, oferta budzi skrajne emocje.

Dla niektórych to niezrozumiałe postępowanie, pokazujące, że „katolicyzm sobie, biznes sobie”. Inni uważają, że to nic takiego, ponieważ to nie jest huczne świętowanie.

Co na to księża? Zapytani przez nas przedstawiciele Kościoła jednoznacznie stwierdzili, że alkohol w tym dniu nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak wystawne kolacje, zwłaszcza, gdy będą mięsne. Przypominają, że post ścisły dla osób dorosłych oznacza ograniczenie spożywania posiłków do jednego „do syta” i pozostałych mniejszych. Nie należy w tym dniu spożywać mięsa (wyjątkiem są ryby) oraz alkoholu.

Po dyskusji Internautów, post zachęcający do rezerwacji kolacji walentynkowej w restauracji Tumska zniknął z mediów społecznościowych.