Siłownie plenerowe – sposób na zachowanie dobrej formy

Chcesz zadbać o wygląd i dobre samopoczucie, ale bez wykupywania abonamentów w fitness clubie? To jest możliwe, wystarczy, że skorzystasz z coraz liczniejszych siłowni plenerowych. Urządzenia do aerobiku i ćwiczeń siłowych czekają w parkach, niemal w każdym mieście. Jak ćwiczyć, aby uzyskać dobry efekt? O czym pamiętać, korzystając z siłowni publicznych? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Siłownie plenerowe – skuteczny i bezpieczny trening

Wydaje Ci się, że samodzielne ćwiczenia bez profesjonalnego trenera nie przyniosą rezultatu? To nieprawda. Nie musisz być stałym klientem osiedlowej siłowni, aby poprawić wygląd sylwetki, zgubić nadwagę czy ogólnie zadbać o formę i samopoczucie. Wystarczy regularna aktywność na świeżym powietrzu. Najlepsze będą długie spacery, połączone z ćwiczeniami w plenerowej siłowni w parku. Wymachy ramion, zgięcia tułowia na „wioślarzu” czy ćwiczenia na atlasie to świetny sposób, aby rozruszać ciało i pozbyć się oponki na brzuchu. Jak poradzić sobie bez trenera personalnego? W sieci znajdziesz wiele materiałów na temat samodzielnej aktywności sportowej. Przyda Ci się też dieta wspomagająca spalanie tłuszczu. Opracujesz ją, wykorzystując różne poradniki, opublikowane przez dietetyków sportowych. Jeśli nie przygotowujesz się do zorganizowanego maratonu, tylko chcesz zadbać o zdrowie i wygląd, to nie musisz kupować drogich usług od trenerów personalnych.

Treningi na siłowniach plenerowych. O czym warto pamiętać?

O ile personel zorganizowanych siłowni i fitness clubów dba o czystość urządzeń sportowych, to w parkach bywa z tym różnie. Tu każdy, kto chce, może przyjść poćwiczyć, ale nie każdy dba o czystość. Podczas ćwiczeń ciało poci się, a spocone dłonie dotykają urządzenia. Na wilgotnych elementach rozwijają się zarazki. Dotykanie ich jest niehigieniczne, poza tym można zarazić się wirusem grypy. Jak zadbać o higienę na siłowni plenerowej? Przede wszystkim zabieraj ze sobą nawilżane chusteczki antybakteryjne. Przetrzesz nimi wszystkie elementy urządzeń, których będziesz dotykać podczas ćwiczeń. Wytrzyj je też po zakończonym treningu, aby pozostały czyste dla następnych osób, które z nich skorzystają. Przynoś ze sobą też ręcznik, którym wytrzesz pot ze skóry. Przy niektórych dużych siłowniach są zamykane przebieralnie z umywalkami, a nawet kabinami, gdzie można wziąć natrysk i przebrać się. Jeśli nie masz takiej możliwości, to po treningu wróć do domu i wykąp się. Przepocone ubranie wrzuć do pralki i upierz.

Inne sposoby na zachowanie dobrej formy

Znudziły Ci się regularne treningi na siłowni w parku? Znajdź inna formę aktywności, ale nie rezygnuj z uprawiania sportu. Korzyści z aktywnego trybu życia jest tak wiele, że warto wybrać dowolną, ulubioną formę ćwiczeń i kontynuować je. Lubisz spacery, ale dokuczaj Ci  ból kolan? Kup sobie kijki d nordic walking i spaceruj z kijkami po kilka kilometrów dziennie. Chcesz poprawić krążenie i pracę serca? Tu sprawdzi się jazda na rolkach. Nie myśl, że to sport dla młodzieży. Coraz częściej jazdy na rolkach uczą się ludzie w wieku dojrzałym, bo tak naprawdę nigdy nie jest za późno. Pamiętaj tylko o ochraniaczach na kolana i łokcie. Bolą Cię plecy? Postaw na regularne pływanie. Nie potrafisz samodzielnie pływać? Spróbuj przy pomocy dmuchanego kółka albo deski ułatwiającej naukę pływania. Poczujesz się bezpiecznie i odciążysz kręgosłup, a z czasem kto wie, być może zaczniesz pływać bez tych ułatwień.

Każdy rodzaj aktywności jest dobry, o ile sprawia przyjemność i nie obciąża zanadto organizmu. Aby ćwiczenia przyniosły rezultaty, trzeba je wykonywać przynajmniej 3 razy w tygodniu i zachować przy tym higienę.