Kilka wskazówek jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu?

Kluczem do zdrowej utraty wagi jest zrównoważona dieta, trening siłowy i odpowiednia ilość witamin. Jeśli dodasz do swojej diety spalacz tłuszczu i zastosujesz się do tych wskazówek, w krótkim czasie osiągniesz zadowalające rezultaty.

    • Czym są spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu to suplementy diety wspomagające utratę wagi. Jak one działają? Zawierają składniki, które stymulują spalanie tłuszczu i metabolizm, mogą zmniejszać apetyt i wywoływać efekt termogeniczny. Spalacze tłuszczu hamują również wchłanianie tłuszczu, a tym samym zwiększają utratę wagi i utlenianie tłuszczu podczas ćwiczeń.

Skład spalaczy tłuszczu powinien stymulować reakcję organizmu do rozpoczęcia rozkładu tłuszczu i wykorzystania go jako źródła paliwa. Dlatego głównym składnikiem większości spalaczy tłuszczu jest kofeina, która pomaga przyspieszyć metabolizm w celu utraty wagi, dzięki czemu organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcz jako paliwo. Kofeina dostarcza organizmowi energii do ćwiczeń i pomaga rozkładać kwasy tłuszczowe, które następnie przedostają się do krwiobiegu, a organizm wytwarza z nich energię.

    • Główne rodzaje spalaczy tłuszczu

Istnieją cztery główne rodzaje spalaczy tłuszczu, a mianowicie spalacze tłuszczu bez dodatku substancji pobudzających, takich jak L-karnityna, CLA, chitozan, które są odpowiednie dla osób wrażliwych na składniki o działaniu pobudzającym. Stymulujące spalacze tłuszczu, takie jak synefryna, kofeina, tyramina, zielona herbata i johimbina, zawierają substancje pobudzające, które wspomagają utratę wagi i dodają organizmowi energii. Trzecim rodzajem są złożone spalacze tłuszczu, stanowiące połączenie dwóch rodzajów spalaczy tłuszczu w jednym produkcie, wraz z innymi suplementami, takimi jak witaminy, minerały i enzymy. Spalacze tłuszczu stymulują termogenezę, a więc produkcję ciepła w organizmie, zwiększając w ten sposób wydatek energetyczny nawet bez ćwiczeń.

Mimo że spalacz tłuszczu jest dobrym środkiem wspomagającym odchudzanie, nie należy oczekiwać, że zrobi on za Ciebie wszystko. Jeśli nie stosujesz zdrowej, zrównoważonej diety, spożywasz więcej kalorii niż spalasz i nie chcesz ćwiczyć, nie stanie się żaden cud. Z drugiej strony, jeśli będziesz się prawidłowo odżywiać i regularnie ćwiczyć, możesz jeszcze bardziej zwiększyć efekt spalania tłuszczu. W dalszej części artykułu przedstawimy kilka wskazówek, jak poprawić efekt spalania tłuszczu.

    • Zwiększenie ilości białka w diecie

Białko jest naturalnym makroskładnikiem termogenicznym. Oznacza to, że do przetwarzania białek organizm zużywa więcej energii niż do przetwarzania tłuszczów czy węglowodanów. Dlatego białka działają w organizmie jak naturalne spalacze tłuszczu.

Jedno z badań potwierdziło, że jeśli Twoja dieta zawiera głównie produkty o wysokiej zawartości białka, Twój organizm będzie spalał więcej tłuszczu. W praktyce oznacza to, że jeśli zastąpisz stek i ziemniaki piersią z kurczaka i puree z groszku, będziesz o krok bliżej wymarzonej sylwetki.

Suplementy białkowe, takie jak białko serwatkowe, kazeina lub batony proteinowe, mogą zapewnić wystarczającą ilość białka w diecie w ciągu dnia. Jednocześnie utrzymują one dłużej uczucie sytości, zmniejszają apetyt i ograniczają liczbę przyjmowanych kalorii, co prowadzi do jeszcze większej utraty wagi.

    • Rozpocznij trening siłowy

Trening siłowy to ćwiczenia fizyczne wykonywane z dodatkowymi ciężarami, których głównym celem jest rozwój mięśni. Według badań naukowych trening siłowy przynosi wiele korzyści dla zdrowia, zwłaszcza jeśli chodzi o spalanie tłuszczu.

W jednym z badań trening siłowy pomógł zmniejszyć ilość podskórnej tkanki tłuszczowej u 78 osób z zespołem metabolicznym. Inne badanie wykazało, że 12 tygodni treningu siłowego połączonego z aktywnością aerobową miało większy wpływ na spalanie tłuszczu niż sam trening cardio.

Analiza badania wykazała, że 10 tygodni treningu siłowego może zwiększyć spalanie kalorii o 7% i zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej o 1,8 kg. Trening siłowy może przyspieszyć spalanie tłuszczu i wzmocnić efekt spalania tłuszczu. Dodatkową korzyścią będzie piękna sylwetka i silne ciało.

    • Zwiększenie ilości zdrowych tłuszczów w diecie

Może się to wydawać dziwne, ale zdrowe tłuszcze mogą pomóc w walce ze złogami tłuszczu. Wspomagają one wzrost mięśni, a także powodują uczucie sytości. Rozkład tłuszczu trwa długo, dlatego uczucie sytości utrzymuje się dłużej, co jednocześnie zmniejsza apetyt i głód.

W jednym z badań stwierdzono, że dieta bogata w zdrowe tłuszcze, w tym oliwę z oliwek, orzechy lub ryby, wiąże się z mniejszym ryzykiem przyrostu masy ciała niż dieta niezawierająca tych tłuszczów. Niezdrowe źródła tłuszczów, które zawierają duże ilości nasyconych tłuszczów trans, przyczyniają się do odkładania tłuszczu w organizmie, głównie na bokach i brzuchu. 

Oliwa z oliwek, ryby, olej rybny, awokado, orzechy i nasiona są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które mają wiele zalet, w tym działanie spalające tłuszcz. Należy jednak pamiętać, że zdrowe tłuszcze są wysokokaloryczne i trzeba uważać na ich spożycie. Należy więc wyeliminować z diety niezdrowe tłuszcze i zastąpić je zdrowymi.