Astronomia i dziedzictwo Kopernika – nowa wystawa od dziś w Bibliotece Raczyńskich

W piątkowe popołudnie, o godzinie 16.00, Biblioteka Raczyńskich otworzy swoje podwoje dla miłośników astronomii i historii nauki, inaugurując wystawę „Astronomica et libri. Wokół „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika”. Wydarzenie to zbiega się z zamknięciem „Roku Kopernikańskiego”, obchodzonego z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika.

 

Wystawa prezentowana będzie w dwóch przestrzeniach: sali nr 1 oraz w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich, znajdującej się przy placu Wolności 19. Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia rzadkich woluminów trzech edycji dzieła Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”, w tym egzemplarza pierwszego norymberskiego wydania z 1543 roku, bazylejskiego z 1566 roku oraz amsterdamskiego z 1617 roku.

Eksponaty te to jedynie część bogatej oferty wystawy. Obok dzieł kopernikańskich prezentowane będą również prace przed- i pokopernikańskie – inkunabuły i starodruki autorstwa takich umysłów jak Ptolemeusz, Galileusz, Heweliusz, de Sacrobosco, Tycho Brahe i wielu innych. Między kartami tych dzieł kryje się historia rozwoju astronomii, od starożytnych teorii geocentrycznych, poprzez rewolucyjne tezy Kopernika, aż po późniejsze odkrycia naukowe.

Szczególne wrażenie robi kolekcja atlasów nieba Andreasa Cellariusa, pochodząca z XVII i XVIII wieku, jak również XVII-wieczny portret Mikołaja Kopernika autorstwa J. Gładysza, wypożyczony z Muzeum Zamkowego w Kórniku, oraz globus nieba z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Wprowadzeniem do głównej ekspozycji jest wystawa planszowa, zaprojektowana przez profesora Krzysztofa Białowicza. Prezentuje ona w atrakcyjny dla oka sposób 14 pierwszych wydań „De revolutionibus”, które obecnie znajdują się w 12 polskich bibliotekach. Plansze łączą wartość ilustracyjną z komentarzami i opisami przygotowanymi przez bibliologów, tworząc unikatowy przewodnik po historii jednej z najważniejszych ksiąg w dziejach nauki.

Uroczysty wernisaż otworzy wykład „Wielkie księgi, wielkie syntezy wszechświata: Ptolemeusz, Kopernik, Brahe, Kepler”, wygłoszony przez profesora Jarosława Włodarczyka z Instytutu Historii Nauki PAN. Wydarzenie ma podkreślić interdyscyplinarny charakter wystawy, łączący w sobie elementy historii, astronomii oraz bibliologii.

Zainteresowani zwiedzaniem wystawy mogą skorzystać z oprowadzań kuratorskich, które odbędą się 21 i 28 lutego oraz 6 marca o godzinach 13.30 i 17.00. Zapisy możliwe są drogą mailową: zapisy@bracz.edu.pl . Szkoły i grupy zainteresowane bezpłatnymi lekcjami proszone są o kontakt mailowy na adres wojciech.gras@bracz.edu.pl.

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12:00 do 18:00, do 11 marca 2024 roku.

„Astronomica et libri. Wokół „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika” to nie tylko hołd dla jednego z największych umysłów w historii nauki, ale także okazja do głębszego zrozumienia wpływu jego pracy na rozwój współczesnej astronomii i nauki ogólnie.