Big Stary i meble dla Ikei: Bogdan Kaczmarek – jak zaczynał miliarder z Wielkopolski?

Bogdan Kaczmarek, pochodzący z Kalisza przedsiębiorca, wraz z żoną Elżbietą, odnotowuje znaczący sukces na polskim rynku biznesowym, będąc jednym z najbogatszych Polaków. W mediach pokazuje się niezwykle rzadko. Kim jest tajemniczy miliarder z Wielkopolski?

 

Majątek pary Kaczmarków, szacowany na 2,58 mld zł, plasuje ich na prestiżowej liście najbogatszych ludzi według “Forbesa” w 2023 roku. Para ta zasłynęła nie tylko w branży meblarskiej, ale również w sektorze odzieżowym, stając się czołowymi dostawcami dla globalnej sieci sklepów IKEA oraz właścicielami rozpoznawalnej marki odzieżowej Big Star w Polsce.

Bogdan Kaczmarek, już w latach 80., wykazał się przedsiębiorczym instynktem, zakładając wspólnie z Wiesławem Kosterą firmę Helvepol, początkowo skupiającą się na imporcie odzieży zagranicznej. To właśnie wtedy na polski rynek trafiły szwajcarskie dżinsy Big Star, które szybko stały się modowym fenomenem i zapoczątkowały dynamiczny rozwój sieci sklepów pod tym samym szyldem. W ciągu kilku lat, Big Star ewoluowała w jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek odzieżowych w Polsce, licząc ponad 200 sklepów na początku XXI wieku.

Równolegle, od początku lat 90., Kaczmarek rozpoczął budowanie swojego imperium w branży meblarskiej, począwszy od zakupu firmy Profim, specjalizującej się w produkcji krzeseł biurowych. Firma szybko stała się czołowym producentem krzeseł biurowych dla sieci IKEA. 

Wizja Bogdana Kaczmarka na przyszłość polskiego meblarstwa nie ograniczała się jednak do jednego przedsięwzięcia. Wraz z rozwojem rynku i potrzebami konsumentów, założył fabrykę COM40 w Nowych Skalmierzycach, która dzisiaj zatrudnia około 4 tysiące osób i produkuje miliony sof rocznie, stając się jednym z największych producentów mebli tapicerowanych na polskim rynku. Pierwsza duża szwalnia na potrzeby zamówienia siedzisk do sof dla IKEA powstała jednak w Kaliszu.

Kluczowym momentem w karierze Bogdana Kaczmarka było również wprowadzenie na rynek własnej marki meblarskiej Comforty, która aspiruje do segmentu premium. Dzięki współpracy z renomowanymi polskimi designerami, meble Comforty zyskały międzynarodowe uznanie, prezentowane na najważniejszych targach designu w Europie.

Dążenie Bogdana Kaczmarka do osiągnięcia strategicznej pozycji w sektorze produkcji mebli znalazło odzwierciedlenie w ostatniej inwestycji z końca 2023 roku – przejęciu Pfleiderer Polska. Decyzja wzmocniła pozycję Kaczmarków na rynku, ale również otworzyła nowe możliwości rozwoju technologicznego i produkcyjnego dla polskiej branży meblarskiej.

Mimo imponujących osiągnięć i znaczącego wpływu na krajową gospodarkę, Bogdan Kaczmarek pozostaje postacią skromną, rzadko pojawiającą się w mediach. Czy milczenie jest kluczem do sukcesu?