Biura coworkingowe? W Poznaniu ich nie brakuje

Poznań wiceliderem coworkingu – chwali się urząd miasta, powołując się na dane portalu www.coworkingpoland.pl. Liderem zestawienia jest Warszawa. Tuż za Poznaniem na podium uplasował się Kraków.

Czym jest coworking? To wspólna lub indywidualna praca w wynajętym pomieszczeniu, wykorzystywana w szczególności przez freelancerów. Takie rozwiązanie w założeniu ma nie tylko ułatwiać twórczą pracę, ale również sprzyjać nawiązywaniu kontaktów między osobami spędzającymi czas w biurze coworkingowym. Samo biuro zaś często jest zaledwie elementem większej ofery dla freelancerów i przedsiębiorców, na którą składają się obsługa prawna, księgowa itp.

Temate coworkingu zajmuje się portal www.coworkingpoland.pl, gdzie wszyscy zainteresowani tematem coworkingu mogą znaleźć dokładne adresy biur w poszczególnych miastach, dane kontaktowe i szczegóły dotyczące oferty każdego z biur.

Gdzie takich biur jest najwięcej? Z danych opublikowanych przez www.coworkingpoland.pl wynika, że w Warszawie, gdzie działa ich aż 74. Na drugim miejscu jest Poznań z 20 biurami. Na trzecim – Kraków (12 biur).

Miasta, które posiadają od 3 do 8 biur coworkingowych, to Toruń, Bydgoszcz, Lublin, Łódź, Gdańsk i Katowice. Mniej niż 2 biura coworkingowe posiadają m.in. Opole, Olsztyn, Zielona Góra, Kalisz, Suwałki, Piła, Tarnów, Jelenia Góra i Tychy.

Jak zaznacza urząd miasta, w Poznaniu trwają przygotowania do uruchomienia miejskiej przestrzeni coworkingowej. Projekt utworzenia takiej przestrzeni miasto chce zrealizować w nowym biurowcu powstającym przy ul. Za Bramką.

– Działalność strefy ma za zadanie stworzenie w Poznaniu miejsca spotkań, pracy oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy osobami, które dopiero myślą o własnej firmie, a tymi, które są już przedsiębiorcami bądź przedstawicielami wolnych zawodów – tłumaczy Maciej Dohnal z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. – Organizatorzy za główny cel postawili sobie wspieranie projektów innowacyjnych, opartych o nowe technologie.

Jak czytamy na stronie www.poznan.pl, w skład przestrzeni użytkowej strefy wejdą tzw. „Hot desk”, czyli bezpłatne, publicznie dostępne miejsce pracy wspólnej dla ok. 30 osób (ok. 180 m2), „Biurkowania”, czyli miejsce do pracy w formule coworkingowej (10 biurek na wynajem), 4 zamknięte pomieszczenia biurowe na wynajem oraz 2 sale konferencyjne. Całość zajmie powierzchnię ok. 500 m2.