Niebezpieczna moda nastolatków nie ustaje: walkę z internetowymi wyzwaniami zapowiada Rzeczniczka Praw Dziecka

Panująca wśród młodzieży moda na jazdę na tylnych zderzakach tramwajów czy pociągów jest wyjątkowo niebezpieczna i wciąż widoczna, także w ciągu dnia w Poznaniu. MPK i PKP ostrzegają przed takimi zachowaniami, a Rzeczniczka Praw Dziecka zapowiada walkę z internetowymi wyzwaniami wśród dzieci i młodzieży.

 

Kilka tygodni temu pisaliśmy o niebezpiecznej modzie wśród poznańskiej młodzieży, która polega na jeżdżeniu na zderzakach pociągów i tramwajów, co widać m.in. na nagraniu z udziałem dwójki nastolatków na pociągu Kolei Wielkopolskich (więcej tutaj).

Wyjątkowo głupi i niebezpieczny trend nadal utrzymuje się wśród poznańskiej młodzieży, która chętnie nagrywa swoje „popisy”. W ostatnim czasie z apelem zwróciło się MPK Poznań, które podkreśliło, że taka „zabawa” może skończyć się tragicznie.

„Osunięcie się ze zderzaka, upadek na torowisko, uderzenie głową w szynę może zakończyć się tragedią. A trzeba mieć na uwadze, że osoby podróżujące w ten sposób mogą ucierpieć również w sytuacji kolizji tramwaju z innym uczestnikiem ruchu” – wskazało MPK

Dodano, że motorniczowie nie są w stanie dostrzec pasażerów na tylnych zderzakach, dlatego nie mogą zareagować. Tym samym, poproszono świadków, by zgłaszali takie sytuacje. W przypadku bycia w pojeździe, można zwrócić się do motorniczej lub motorniczego. Gdy widzi się taką sytuację z zewnątrz, można zadzwonić na numer alarmowy policji lub Centrali Nadzoru Ruchu.

Zaapelowano także do rodziców, by rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat zagrożeń płynących z takiego zachowania.

Moda to efekt krążącego w Internecie trendu i „wyzwania”. Niestety, w ostatnich latach młodzież na całym świecie wyłącza myślenie i podejmuje się głupich, zwykle niebezpiecznych zadań, by zaimponować rówieśnikom, zarówno tym z najbliższego grona, jak i tym internetowym. „Wyzwania” są więc zwykle nagrywane, a nagrania trafiają do sieci, gdzie mają podbić popularność dzieci w mediach społecznościowych.

Walkę z takimi zachowaniami zapowiada Rzeczniczka Praw Dziecka. Zapytana przez Radio Poznań Monika Horna-Cieślak przekazała, że już powstał zespół – po raz pierwszy w historii urzędu Rzecznika Praw Dziecka – który ma zajmować się bezpieczeństwu dzieci w sieci oraz edukacją cyfrową. Zapowiedziała, że internetowe wyzwania i niebezpieczne trendy są jednym z tematów, które mają być podejmowane.