Niemal 40 lat temu rozbudowano pętlę na Dębcu

Mija 39 lat od rozpoczęcia remontu torowiska tramwajowego i pętli na Dębcu. Po zakończeniu prac możliwe było uruchomienie aż sześciu linii tramwajowych w tym rejonie.

 

Pętla tramwajowa na Dębcu odgrywa dziś istotną rolę w infrastrukturze transportu publicznego. Nie inaczej było kilkadziesiąt lat temu, gdy połączenie tego rejonu z innymi dzielnicami miasta ułatwiały codzienne dojazdy do pracy wielu osobom.

Duża eksploatacja infrastruktury, a także coraz większe zapotrzebowanie na zwiększenie jej możliwości sprawiły, że 18 marca 1985 roku rozpoczęły się prace przy remoncie torowiska tramwajowego na odcinku od ul. Wspólnej do pętli Dębiec.

Podczas prac przebudowana została także cała pętla. Dobudowano wówczas trzeci tor oraz tor odstawczy. Z myślą o motorniczych oraz dyżurnych ruchu, wybudowano budynek dyżurnego wraz z zapleczem socjalnym dla kierujących tramwajami.

Po zakończeniu prac możliwe było uruchomienie kolejnych linii, dzięki czemu do dębieckiej pętli dojeżdżało łącznie 6 linii tramwajowych: „2” z Ogrodów, „3” z Junikowa, „7” z Ogrodów, „9” z Piątkowskiej, „10” z Wilczaka oraz „18” z Zawad.