Poznań na dwa dni stanie się sercem polskich tradycji tanecznych

W dniach 23 i 24 marca Poznań przemieni się w centrum polskiej kultury tanecznej, goszcząc III Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę”, zorganizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W wydarzeniu udział weźmie ponad 240 tancerzy z 21 ośrodków z całego kraju, którzy przybędą, by zmierzyć się w rywalizacji o prestiżowe trofea i nagrody. O turnieju opowiedziała w programie “Hej Poznań” Julia Gałęska.

 

Na parkiecie zobaczymy wykonania polskich tańców narodowych, takich jak krakowiak, oberek, kujawiak, i mazur, prezentowane w formie towarzyskiej przez tancerzy w różnych kategoriach wiekowych. Nie zabraknie także czeskiej polki w wykonaniu najmłodszych uczestników. Wyjątkowość pokazów podkreślą stroje wizytowe tancerzy oraz oceny kompetentnej komisji sędziowskiej, składającej się z ekspertów i licencjonowanych sędziów tańców polskich. Ocenie podlegać będą technika taneczna, muzykalność oraz wyraz artystyczny prezentacji.

Jednym z punktów programu będzie konkurs kar mazurowych, odwołujący się do polskiej tradycji salonowej. Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowano na sobotę, 23 marca o godz. 9:30 rundami eliminacyjnymi, a kulminacyjnym momentem będzie Gala Finałowa, która rozpocznie się o godzinie 16:00 uroczystym polonezem – tańcem, który jako jedyny z polskich tańców narodowych znalazł się w ubiegłym roku na Światowej Liście dziedzictwa narodowego UNESCO.

Niedziela, 24 marca, przyniesie finały konkursu oraz konkurs kar mazurowych, po których nastąpi ogłoszenie zwycięzców. Turniej zakończy się otwartymi i bezpłatnymi warsztatami tańca terapeutycznego dla osób z niepełnosprawnościami, prowadzonymi przez Aleksandrę Pasicką.

W programie “Hej Poznań” Joanna Sobocińska-Korczak spytała Julię Gałęską, współorganizatorkę turnieju,  ile zawodów tego typu odbywa się w Polsce i czy ten poznański jest tym “najważniejszym”. 

“Takich turniejów w roku odbywa się ok. 12-14, czyli nie tak dużo, ale z częstotliwością średnio raz w miesiącu. Czy jest to jeden z najważniejszych? Myślę, że każdy by tak powiedział o swoim wydarzeniu, ale tak naprawdę tu nie ma hierarchii. Po prostu odbywają się one w różnych częściach Polski. Każdy turniej jest równie ważny” – wyjaśniła Julia Gałęska

Jak zdradziła, na widzów, poza emocjami związanymi z zawodami, czeka też dodatkowa niespodzianka. Wszystkie pary biorące udział w wydarzeniu przygotowały także “mini układ” i wspólnie zatańczą poloneza. 

“Ponad 260 tancerzy zobaczymy na jednym parkiecie o jednej porze” – wskazała

Turniej odbędzie się w Centrum Kultury Fizycznej na ulicy Dojazd 7, a wstęp dla wszystkich chętnych jest bezpłatny. Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć osobiście, organizatorzy zapewniają możliwość śledzenia wydarzeń na żywo poprzez transmisję online dostępną na kanale YouTube Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Organizacja III Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” ma na celu nie tylko celebrację polskich tradycji tanecznych, ale również ochronę dziedzictwa narodowego i promowanie polskich tańców narodowych w społeczeństwie. To wyjątkowa okazja, aby zetknąć się z bogatą kulturą taneczną Polski i odkryć jej nowoczesne, żywe oblicze.