Na parkiecie zobaczymy wykonania polskich tańców narodowych, takich jak krakowiak, oberek, kujawiak, i mazur, prezentowane w formie towarzyskiej przez tancerzy w różnych kategoriach wiekowych. Nie zabraknie także czeskiej polki w wykonaniu najmłodszych uczestników. Wyjątkowość pokazów podkreślą stroje wizytowe tancerzy oraz oceny kompetentnej komisji sędziowskiej, składającej się z ekspertów i licencjonowanych sędziów tańców polskich. Ocenie podlegać będą technika taneczna, muzykalność oraz wyraz artystyczny prezentacji.
Jednym z punktów programu będzie konkurs kar mazurowych, odwołujący się do polskiej tradycji salonowej. Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowano na sobotę, 23 marca o godz. 9:30 rundami eliminacyjnymi, a kulminacyjnym momentem będzie Gala Finałowa, która rozpocznie się o godzinie 16:00 uroczystym polonezem – tańcem, który jako jedyny z polskich tańców narodowych znalazł się w ubiegłym roku na Światowej Liście dziedzictwa narodowego UNESCO.
Niedziela, 24 marca, przyniesie finały konkursu oraz konkurs kar mazurowych, po których nastąpi ogłoszenie zwycięzców. Turniej zakończy się otwartymi i bezpłatnymi warsztatami tańca terapeutycznego dla osób z niepełnosprawnościami, prowadzonymi przez Aleksandrę Pasicką.
W programie „Hej Poznań” Joanna Sobocińska-Korczak spytała Julię Gałęską, współorganizatorkę turnieju, ile zawodów tego typu odbywa się w Polsce i czy ten poznański jest tym „najważniejszym”.
„Takich turniejów w roku odbywa się ok. 12-14, czyli nie tak dużo, ale z częstotliwością średnio raz w miesiącu. Czy jest to jeden z najważniejszych? Myślę, że każdy by tak powiedział o swoim wydarzeniu, ale tak naprawdę tu nie ma hierarchii. Po prostu odbywają się one w różnych częściach Polski. Każdy turniej jest równie ważny” – wyjaśniła Julia Gałęska
Jak zdradziła, na widzów, poza emocjami związanymi z zawodami, czeka też dodatkowa niespodzianka. Wszystkie pary biorące udział w wydarzeniu przygotowały także „mini układ” i wspólnie zatańczą poloneza.
„Ponad 260 tancerzy zobaczymy na jednym parkiecie o jednej porze” – wskazała
Turniej odbędzie się w Centrum Kultury Fizycznej na ulicy Dojazd 7, a wstęp dla wszystkich chętnych jest bezpłatny. Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć osobiście, organizatorzy zapewniają możliwość śledzenia wydarzeń na żywo poprzez transmisję online dostępną na kanale YouTube Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Organizacja III Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” ma na celu nie tylko celebrację polskich tradycji tanecznych, ale również ochronę dziedzictwa narodowego i promowanie polskich tańców narodowych w społeczeństwie. To wyjątkowa okazja, aby zetknąć się z bogatą kulturą taneczną Polski i odkryć jej nowoczesne, żywe oblicze.