“Hodowankowie”, czyli różnica między zwierzętami i ludźmi w artystycznym ujęciu

Felka to poznańska artystka, której prace skupiają się głównie na świecie zwierząt oraz jego metaforycznym odniesieniu do ludzkiej egzystencji. W programie „Hej Poznań” opowiedziała o swojej najnowszej wystawie „Hodowankowie”.

„Hodowankowie” to wystawa oraz słowo stworzone przez Felkę. Jest to połączenie słów wychowanie i hodowla. Artystka w ten sposób stawia pytanie dotyczące różnicy ich znaczeń, a także różnicy między zwierzętami, a ludźmi. Na pierwszy rzut oka, te dwa pojęcia mogą wydawać się synonimami. Obydwa odnoszą się do procesu kształtowania jednostki, nadania jej określonych umiejętności, wartości oraz zachowań. Jednak hodowla jest terminem często kojarzonym z roślinami i zwierzętami, a wychowanie to bardziej kompleksowy proces, obejmujący rozwijanie intelektualne i emocjonalne jednostki.

„Hodujemy zwierzęta i myślimy że jesteśmy nadrzędni wobec nich. Tak naprawdę przyroda istniała od zawsze i gdziekolwiek człowiek przestaje działać, to wraca ona bardzo szybko. No i pojawia się pytanie czy my jesteśmy wychowywani czy jednak hodowani?” – dodaje Felka.

Im dłużej się na tym zastanawiała, tym te granice coraz bardziej się zacierały. Będzie to można zobaczyć na jej obrazach, na których postaci inspirowane są wyglądem zwierząt. Artystka zaznacza, że nie lubi trzymać się tego co istnieje, tylko woli tworzyć własne wariacje. Jej znakiem rozpoznawczym są obrazy malowane akwarelą, które można zaliczyć do realizmu magicznego. Jednak na wystawie będzie można zobaczyć także rysunki oraz połączenie rysunku z akwarelą.

Wystawa dla artysty to nie tylko możliwość zaprezentowania swojej pracy, ale spotkanie z widownią i dyskusja na temat obrazów. Piotr Szulc zapytał gościnię programu czy zdarza się, że ludzie zupełnie inaczej odczytują to co chciała przekazać swoją twórczością.

„To jest najlepsza część wernisażu i uwielbiam to. Malując mam jakąś koncepcje, a potem jak rozmawiam z ludźmi to odbiory bywają tak różne, że jest to też inspirujące dla mnie” – podkreśla Felka.

Wernisaż „Hodowankowie” odbędzie się w najbliższą sobotę, 30 września, w galerii Kolor i Kropka na ulicy Bukowskiej 32. Nie będzie to tradycyjna wystawa, a dla odwiedzający mogą spodziewać się niespodzianek przygotowanych przez organizatorów.