Poznań stolicą tańców narodowych, czyli I Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich

W weekend Poznań będzie nie tylko stolicą Wielkopolski, ale także tradycyjnych polskich tańców. W sobotę i niedzielę w Centrum Kultury Fizycznej przy ul. Dojazd odbywać się będzie I Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę”. Przed poznańską publiką prezentować się będą tancerze w różnych kategoriach wiekowych.

Choć od lat widać ogromną popularność tańców latynoskich wśród poznaniaków, to nie oznacza, że Poznań zapomniał o tradycji. Już w sobotę i niedzielę w Centrum Kultury Fizycznej odbędzie się I Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” Uniwersytetu Przyrodniczego. Opowiedzieli o nim w wywiadzie dla portalu Codzienny Poznań organizator Paweł Tomczyk, a także tancerze – Joanna Ruks i Bartłomiej Budka. Para zatańczyła również w studiu programu „Hej Poznań” – kujawiaka i oberka. Ten drugi jest ulubionym tańcem Bartłomieja. Dlaczego i skąd określenie „zawadiacki”?

„Zawadiacki, ponieważ w przeciwieństwie do kujawiaka, muzyka jest o wiele bardziej dynamiczna, żywsza. Oberek jest tańcem wymagającym kondycyjnie, o wiele bardziej niż chociażby kujawiak – dlatego też jest moim ulubionym spośród polskich tańców narodowych” – wyjaśnił tancerz podczas programu Hej Poznań

O szybkości i poziomie trudności oberka będzie można przekonać się chociażby podczas weekendowego turnieju. Paweł Tomczyk, organizator Turnieju dodał, że podczas wydarzenia będzie można zobaczyć wszystkie pięć polskich tańców narodowych – kujawiaka, oberka, krakowiaka, mazura i poloneza. Jak zaznaczył jednak, ten ostatni nie będzie ujęty w rywalizacji konkursowej, ale będzie można go zobaczyć podczas oficjalnego otwarcia konkursu.

Co jest najtrudniejsze w przygotowaniu się do Turnieju Tańca?

Podczas rozmowy z Piotrem Szulcem Paweł Tomczyk wskazał, że podstawą jest trening i wytrwałość, zwłaszcza, gdy mowa o tańcu bardziej zaawansowanym, czyli na poziomie rywalizacji. Podkreślił, że polskie tańce narodowe są wyjątkowo piękne, ale także wymagające technicznie.

„Są trójmiarowe, co często sprawia problem – raz wypada krok na prawą nogę, raz na lewą, a np. w tańcach towarzyskich nie spotykamy się z takim problemem, utrudnieniem” – dodał

Jak zauważa jednak, choć początki bywają trudne, to zwykle szybko okazuje się, że Polacy mają poczucie rytmu i zdolności do tańców narodowych we krwi.

Podczas turnieju zaprezentują się uczestnicy w różnym wieku. Organizatorzy zapowiadają udział ok. 150 osób z całej Polski. Co istotne, konkurs może podziwiać każdy – wstęp jest wolny, a organizatorzy i zawodnicy zachęcają do dołączenia i podziwiania tańców przez publikę. Jak podkreślają, mimo rywalizacji to właśnie publika jest niezwykle istotna. Tancerze występują dla widza, ponieważ wówczas czują się spełnieni. Co więcej, cieszy ich, że w ten sposób mogą popularyzować taniec.

Eliminacje i półfinały rozpoczną się w sobotę od godziny 10:00, natomiast finałowe rywalizacje oficjalnie rozpoczną się o 16:00. Na widowni można pojawić się już od rana.

Więcej o turnieju i tańcu można dowiedzieć się oglądając wywiad w programie “Hej Poznań”, w ramach którego tancerze zaprezentowali także próbkę swoich umiejętności.